Klövern får markanvisning för 200 bostäder i Hjorthagen

Klövern får en markanvisning i Hjorthagen i Stockholms norra innerstad med möjlighet till 150–200 bostadsrätter. Planen är att initiera detaljplanearbete med sikte på byggstart under 2028.

Annons

– Vi tackar Stockholms stad för förtroendet och ser fram emot att bidra till utvecklingen av den populära stadsdelen Hjorthagen. Vi ser en unik potential i det här projektet. Med fokus på kvalitet, hållbarhet och med en hög arkitektonisk nivå vill vi bygga vidare på den rika kulturhistoria som finns i området, säger Rickard Langerfors, vd på Klövern.

Fastigheten är belägen i Stockholms stads stadsutvecklingsprojekt Norra Djurgårdsstaden, ett område som både är utpekat som profilområde inom hållbarhet och av kulturhistoriskt riksintresse med det intilliggande smalhusområdet Abessinien. Klöverns vision är en arkitektur och design som harmoniserar med det befintliga kulturlandskapet och släpper in naturen.

– I hjärtat av det historiska Hjorthagen växer en ny, grön stadsdel fram där framtidens boende formas i harmoni med platsens själ. Här möts generösa bostäder med rikligt ljusinsläpp, grönskande gårdar och genomtänkta designinslag. Vi är övertygade om att detta kommer att tilltala en bred målgrupp som söker kvalitativ nyproduktion i ett etablerat, karaktärsfullt område, säger Sofia Bredberg Hanser, affärsutvecklingschef på Klövern.

Mikroläget är attraktivt med närhet till tunnelbana, service och skola. Samtidigt finns Stockholms innerstad, Gärdet och Norra Djurgårdens grönområden på promenadavstånd. Projektet kommer att miljöcertifieras med BREEAM-SE Excellent.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Hyr hela 3.300 kvm mitt på Drottninggatan

FV berättar om villkoren bakom hyreskontraktet.

Tillbaka till förstasidan