Klart med Wihlborgs storuthyrning i Lund

Nu har regionfullmäktige i Skåne sagt ja till det stora hyresavtalet mellan Wihlborgs och Region Skåne avseende 30000 kvm lokaler för Psykiatri Skåne.

Lokalerna ska anpassas till modern psykiatrisk vård och innebär ombyggnad av befintlig yta på 17 000 kvm samt tillbyggnad av 12 500 kvm. Region Skåne har upphandlat byggprojektet i enlighet med LOU och därefter lämnat över det till Wihlborgs för genomförande.

Wihlborgs köpte Regionhuset (kv Landsdomaren på Baravägen i Lund) av Region Skåne 2008. Den var då dess huvudkontor. Samtidigt tecknades avtal om nya lokaler för Region Skåne i Wihlborgs nyproduktion i Dockan i Västra Hamnen i Malmö. Regionhuset, kv Landsdomaren, betraktades som en projektfastighet, eftersom den skulle tömmas så småningom.

– Vi såg det som ett intressant projekt med stor potential för den rätta hyresgästen, säger Anders Jarl VD för Wihlborgs Fastigheter.

– För att modernisera, bygga om och till fastigheten räknar vi med att investera knappt 900 miljoner och det inkluderar 165 miljoner för förvärvet av fastigheten. Vi räknar med en direktavkastning på strax över 6 procent när huset står färdigt, avslutar Anders Jarl.

Fler Nyheter från förstasidan

Normals vd: ”Inte raketforskning driva butik”

Butikskedjan växer i rekordfart. Ny satsning i centrala Stockholm.

Bonava får rabatt på 110 miljoner i Nacka

Ingen ny upphandling kommer att krävas.

Kommitté: Nobba okryddade budet från Stenhus

Storägarens bud får nobben.

SBB säljer för 2,9 miljarder – 10 procent under värdering

Säljer två fastigheter till rabatterat värde till stiftelse.

FV-kartläggning: 2,9 miljoner kvm kontorsprojekt

Hela 135 kontorsprojekt listas i stor kartläggning.

Vill bygga höghus på 140 meter

Nya stadsdelen tar ett kliv framåt.

Uppdelningen av Serneke har påbörjats

25 anställda varslas. Så blir de två organisationerna.

Stena gör stort köp från Rikshem

Affären omfattar 438 lägenheter. Läs FV:s bedömning av priset.

Klart: Övikshem får sälja 600 bostäder

Stor försäljning kan vänta i Norrland.

Ny vd vid Areim

Tar över efter Therese Rattik.

Ny strategi – SBB frigör 8 miljarder

En ny uppgörelse med Brookfield om ägandet i utbildningsportföljen EduCo utgör en grundbult i SBB:s nya strategi. Den tillför även betydande likvididitet och syftar även till ökad transparens.

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Fastighetsägarna som drabbades av skredet

Ett enormt slukhål öppnade sig på E6 i höjd med Stenungsundsmotet. Fastighetsägare till FV: ”Oerhört tragiskt”.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Tillbaka till förstasidan