Klart för omfattande rättegång i Victotria Park-affären

Percy Nilsson och Dan Olofsson står åtalade för grovt insiderbrott i den uppmärksammade härvan kring fastighetsbolaget Victoria Park i Malmö. I dag inleds rättegången i Stockholms tingsrätt. I ett pressmeddelande försvarar Olofsson sitt sms.

Annons

Det omtalade sms:et från
Olofsson till Nilsson:
”Hej Percy. Kommer ett bud på Victoria Park på 38 kr. Insiderinformation således som får hanteras varsamt. Jag har accepterat detta bud men inte det tidigare från Starwood.”

Svaret från Percy Nilsson var ett sms med tummen upp.

Visa faktaruta

It-miljardären Dan Olofssons omtalade sms till Percy Nilsson den 18 maj i fjol blir centralt för åklagaren när den omfattande rättegången i den så kallade Victoria Park-affären inleds i dag i Stockholms tingsrätt.

Kort efter att Olofsson skickat sms:et till Percy Nilsson så förvärvade ett av Nilssons bolag aktier i Victoria Park, skriver DN.

Dagen efter att meddelandet skickats offentliggjordes Vonovias bud på Victoria Park – aktien steg med 8,7 procent.

Totalt står 14 personer åtalade på 27 punkter i rättegång.

Dan Olofsson själv menar att sms:et är den enda kommunikation som finns mellan dem bägge, det skriver han i ett pressmeddelande där hans eget bolag Danir agerar avsändare:

– Var och en kan läsa detta sms. Hur man än vänder och vrider på sms:et innehåller det ingen som helst uppmaning till Percy Nilsson att otillåtet köpa aktier i Victoria Park. Tvärtom upplyser jag om att det är insiderinformation, och då vet alla med erfarenhet att ingen handel får ske. Det påstådda brottet har således inte begåtts, skriver han pressmeddelandet.

Olofsson fortsätter:

– I sms:et ville jag tydliggöra att jag i den pågående budprocessen beträffande Victoria Park hade accepterat det ena budet (Vonovias) men inte det andra (Starwoods). Sms:et skickades för att Percy Nilsson, som också var aktieägare i Victoria Park, skulle följa mig i spåren och också acceptera Vonovias bud.

Kammaråklagare Pontus Hamilton är, självklart, av en annan åsikt:

– Jag menar att vi har ett bra bevisläge. För det mesta bygger insidermål på indicier, informationen överförs ju oftast muntligen, men här finns en del meddelanden som är besvärande för de tilltalade, säger Hamilton till DN.

– Den vanliga påföljden är böter och villkorlig dom. Vi har inte bestämt oss än, men i några fall som är grova kommer vi nog att yrka på fängelsestraff.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan