Sofia Wäborg, vd på Easy Depot.

KlaraBo-grundares nya bolag tar in 80 miljoner

Easy Depot, som riktar sig mot småföretagare och erbjuder lagringslösningar med eller utan kontor kombinerat med korta kontraktstider, tar in 80 miljoner kronor i en övertecknad nyemission, där det börsnoterade fastighetsbolaget Doxa investerar 24,7 miljoner kronor.

Annons

En trio KlaraBo-grundare och Sofia Wäborg grundade fastighetsbolaget Easy Depot. Verksamheten startade i början av mars i samband med att Sofia Wäborg tillträdde som vd. Bolaget planerade då att göra en nyemission på 50 miljoner kronor, men efter ett stort intresse stänger man nu en övertecknad nyemission på 80 miljoner kronor.

– Trots allt som sker i omvärlden har det varit väldigt många som hört av sig och visat intresse för att investera i Easy Depot. Det slutade med att vi tog in en handfull investerare och fick tacka nej till några. Med starka ägare i ryggen kommer Easy Depot vara en stabil och långsiktig aktör i landets kommuner, säger Sofia Wäborg, vd på Easy Depot.

Bland investerarna i Easy Depot finns det börsnoterade Doxa, som bland annat har Greg Dingizian som huvudägare och även exempelvis Erik Selin med på ägarlistan. Bolaget investerar 24,7 miljoner kronor i Easy Depot och äger därmed cirka 16 procent av bolaget.

– Vi ser Easy Depot som en intressant aktör på marknaden där man valt en spännande nisch inom fastighetsbranschen. Det tillsammans med grundarnas erfarenhet fick oss att investera, säger Victor Persson, vd på Doxa.

Medgrundarna till Easy Depot – Sofia Wäborg, Mats Johansson, Lennart Steen och Anders Pettersson – har investerat 35 miljoner kronor i emissionen och är fortsatt största ägare i bolaget med cirka 70 procent tillsammans. Efter nyemissionen har Easy Depot ett bolagsvärde på drygt 150 miljoner kronor. Kapitalet ska nu användas till bland annat markförvärv för att realisera målsättningen om att etablera 100-150 Easy Depot Business Parks inom sju till tio år.

– Vi ska etablera oss på attraktiva lägen runt om i Sverige och få nystartade bolag och småföretag att våga satsa när vi erbjuder lagringslösningar med eller utan kontor, men alltid utan långa kontraktstider, säger Sofia Wäborg.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tar över helt efter Kvalitenas konkurs

Elva fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler. Läs om värdet.

Atrium Ljungberg räddar kvar Ericsson på 31.500 kvm

Stort hyresavtal om 30.000 kvm. Bantar lokalytan med 15 procent – men mycket mindre än väntat. Kan möjligtvis ha betydelse för Kista.

Diös hyr ut 4.100 kvm i tidigare galleriaytor

Fyller upp ytor som tidigare var del av galleria. Framgångsrikt pusslande.

Krönika

Börsklipparna och friskolorna

”Den som startar en friskola för att bli rik kan fortsätta med detta.”

95% av långivarna nobbar Batljans förslag

Bakslag för Ilija Batljans förslag till lösning.

Så högt blev priset vid den stora affären vid Hötorget

FV berättar om köpeskillingen. Läs även om andra kvadratmeterpriser vid affärer i city den senaste tiden.

Life i konkurs – 79 butiker

23 av butikerna finns i Stockholmsområdet, varav sex inom tullarna.

Trophi hyr ut 4.000 kvm till Ikea

Öppnar redan 22 juni. Räddare i nöden.

Tvärvändning: Redo sälja åtta hus inom tullarna

FV berättar om de aktuella fastigheterna, varav flera väldigt välkända. Fem har redan avyttrats. Fastigheter för miljarder kronor säljs.

”2,5–4 miljarder kan bantas bort årligen”

Miljarder att spara för staten enligt ny rapport från Riksrevisionen.

Tillbaka till förstasidan