Alexander Thams, chef för Nordics Real Estate på KKR.

KKR köper projekt med 382 bostäder i Haninge

Det globala investeringsbolaget KKR har ingått avtal med de fastighetsutvecklarna Reliwe och Derome Group om att förvärva tre flerfamiljsfastigheter som är under utveckling i Haninge.
Under de senaste två åren har KKR investerat nära 6 miljarder kronor i fastighetsinvesteringar i Norden. Detta är första bostadsköpet i Sverige.

Annons

Tango, Roschier, Svalner och Red Management var rådgivare vid transaktionen.

Nyproduktionen består av tre nya fastigheter om totalt 382 bostäder, som förväntas vara färdigställda mellan slutet av 2026 och början av 2027.

Den svenska fastighetsutvecklaren Reliwe överser nyproduktionen, som inkluderar två fastigheter byggda i trä av Derome, ett ledande industriföretag, samt en fastighet byggd i betong, enligt hög kravspecifikation. Fastigheterna är belägna i Haningeterrassen, i nära anslutning till både bussterminal och järnvägsstation, vilket ger utmärkta förbindelser till Stockholms innerstad. Nyproduktionen är utformad för att uppfylla hög miljöstandard och kommer att erbjuda moderna och prisvärda bostäder med förstklassiga bekvämligheter och funktioner.

Affären genomförs som forward-purchase.

”Vi är mycket nöjda över att göra vår första bostadsinvestering i Stockholm, en attraktiv marknad där vi tar tydliga steg mot vårt mål att bygga en portfölj med bostäder i samarbete med marknadsledande partners som Reliwe och Derome”, säger Alexander Thams, chef för Nordics Real Estate på KKR. ”Detta projekt exemplifierar den typ av högkvalitativa och hållbara bostäder vi strävar efter att investera i. Med Stockholms starka bostadsmarknadsfundament och den innovativa användningen av träkonstruktioner ser vi betydande potential att leverera värde till våra investerare samtidigt som vi bidrar positivt till samhället.”

”Att KKR väljer att göra sin första bostadsinvestering i Stockholm tillsammans med oss är ett starkt bevis på det vi har byggt upp och den innovation som vi driver på den svenska bostadsmarknaden. Centrala Haninge är en expansiv plats med stor potential, där vi kommer att utveckla attraktiva, högkvalitativa och hållbara bostäder”, säger Gurmo Endale, Partner på Reliwe.

”Vi är stolta över att tillsammans med Reliwe genomföra affären med KKR, en ledande aktör i branschen. Nu ser vi fram emot att gemensamt förverkliga Haningeterrassen, ett unikt projekt där träbyggnation står i centrum och bidrar till hållbar utveckling. KKR:s beslut att investera i trähusproduktion bekräftar träets styrka som en modern och långsiktigt hållbar lösning”, säger Otto Martler, VD för Derome BoPartner.

KKR kommer att samarbeta med Cavendo som lokal operativ partner, för att förvalta och växa sin bostadsplattform i Stockholm.

Under de senaste två åren har KKR investerat nära 6 miljarder SEK i fastighetsinvesteringar i Norden, med fokus på att förvärva högkvalitativa bostads- och logistikfastigheter i transaktioner med strategiska lokala motparter. KKR:s globala fastighetsverksamhet investerar tematiskt i högkvalitativa fastigheter genom ett komplett utbud av skalade equity- och skuldstrategier. KKR har över 140 dedikerade fastighetsinvesterare och kapitalförvaltare vid 16 kontor som tillämpar kapaciteten och kunskapen inom KKR:s globala plattform för att leverera resultat till kunder och investerare.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Köper av SBB för 91 miljoner

Kommunalt bolag köper fastighet som hyrs av staden. ”Förvärvet är ett viktigt steg för oss.”

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Tillbaka till förstasidan