Keops köper av Tornet och Whitehall

Annons

Det är danska Keops som avtalat med Tornet om förvärv av fastigheter i Norrland och i Västerås för mer än en och en halv miljard. Enligt vad Fastighetsvärlden erfar köper Keops beståndet för en avkastning något under åtta procent. I affären agerade Newsec som rådgivare till Tornet. Men det är inte den enda affären som Keops gjort. Totalt har bolaget i dagarna förvärvat svenska fastigheter för två och en halv miljard kronor. Utöver förvärvet från Tornet har Keops även köpt ett bestånd från Whitehall Funds. Fastigheterna i det beståndet ligger bland annat i Uppsala och Södertälje och summerar till nära en miljard. I den affären är det Catella Corporate Finance som varit rådgivare till säljaren. Dessa två förvärv samlar Keops i ett nytt bolag, Keops Ejendoms-Obligationer VI A/S. För närvarande förbereds emittering av nya fastighetsobligationer med fastigheterna som säkerhet. Av företagets tidigare fem obligationsserier har tre svenska fastigheter som bakomliggande säkerhet. Det är PBAs fastighetsbestånd i sydsverige, Malmstadenportföljen i Linköping och Fatburen i Stockholm.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Tillbaka till förstasidan