KBAB säljer tre centrumanläggningar

Karlstads Bostads AB säljer sina tre centrumanläggningar på Rud, Våxnäs och Kronoparken för drygt 73,4 miljoner kronor. I de tre centrumanläggningarna finns bland annat butiker, apotek, kyrka och bibliotek.
Annons

– Det är en viss risk att äga den här typen av fastigheter för handeln förändras och då kan det vara sådana här anläggningar som drabbas, säger KBAB:s ordförande Claes Wallenius (v).
De tilltänkta köparna är Karlstadsföretaget VHP Holding AB och norska Conceptor AS. Den 14 december skall kommunfullmäktige godkänna affären.
I Fastighetsvärlden nummer 10 finns en analys av Karlstads fastighetsmarknad där risken bedöms som stor att miljonprogramsområdena (som ovan nämnda) får många tomma lägenheter.
Fastighetsvärlden Idag 2006-10-30

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Lämnar hål om hela 6 000 kvm i Gamla stan

Fastighetsägaren optimist. ”Det är sällan den här typen av objekt kommer ut på marknaden och det märks på intresset som är stort.”

Säljer för nästan 200 mkr nära Narvavägen

Affär på Östermalm. Priset motsvarar 88 000 kr/kvm.

Tre kontorsdagar i veckan ny norm – bara hälften når dit

57 procent av hyresgästerna tror att AI kommer att påverka deras lokalbehov inom två år.

Bonnier hyr ut hela 4 500 kvm i Bonnierhuset

Fyller upp efter PwC:s stora utflytt. En ny aktör flyttar in och en annan nästan dubblar sin förhyrning.

Fortinova köper för 95 mkr

Direktavkastningen uppges till 7,1 procent.

Tillbaka till förstasidan