Kartläggning: Alecta i 14 deläganden – ”hemlig” delägare till Infracity

Alecta har under det senaste året sålt fastigheter i USA och Storbritannien för totalt 20 miljarder kronor. Men i Sverige fortsätter man att köpa, allt oftare via delägaren. Fastighetsvärlden kan avslöja att Alecta bland annat är storägare i Infracity.

Annons

(texten ursprungligen publicerad i magasinet Fastighetsvärlden nr 7-8/2017)

Erik Selin är välkänd för alla sina deläganden (se kartläggning i FV nr 2/2016), men Alecta skuggar honom. Fastighetsvärlden listar här nedan 14 deläganden.

Alecta direktäger fastigheter i Sverige för 31 miljarder kronor. Men under de senaste åren har antalet deläganden blivit allt fler, och ägarandelen är ofta runt 50 procent.

– Vi gillar delägaren och har gärna en relativt stor ägarandel. Vi är öppna för fler deläganden framöver och vi tittar på några nu, säger Fredrik Palm, fastighetsansvarig vid Alecta, till Fastighetsvärlden.

Det mest överraskande innehavet är det i InfraCity som innehåller hela 190.000 kvm uthyrbar yta. Det var 2013 som Profi köpte fastigheten i Upplands Väsby, längs E4:an, från franska Orion. Fastighetsvärlden bedömde köpeskillingen till 1,7 miljarder kronor. Profi placerade den stora fastigheten i fonden ”Profi III Infracity”. Fastighetsvärlden kan berätta att Alectas ägarandel är 33 procent.

– Det stämmer. Infracity har haft en bra utveckling sedan förvärvet, säger Palm.

Bolagets största enskilda investering är den i bostadsbolagen Heimstaden som de senaste åren expanderat kraftigt genom ett flertal större förvärv och diverse sammanslagningar. Norrmannen Ivar Tollefsen är den andra storägaren i bolaget.

– Heimstaden kommer att fortsätta växa ganska mycket. Alla ägare är redo att gå in med mer kapital för att bolaget ska fortsätta att expandera, säger Fredrik Palm till Fastighetsvärlden.

Den senaste investeringen, under sommaren, är att Alecta går in som hälftenägare i Elof Hansson Fastigheters kontorsprojekt Global Business Gate på Masthuggskajen i Göteborg. Bolagen ska tillsammans utveckla, genomföra och förvalta projektet. Totalt blir Global Business Gate 40.000 kvm fördelat på två huskroppar. Första inflyttning beräknas ske under 2021 i samband med Göteborgs stads 400-årsjubileum.

Alectas samarbeten och senaste affärerna:

Datum Affär
Juni 2017 JV (50%) med Elof Hansson om projektet Global Business Gate
(se stor bild till höger) i Göteborg
Juni 2017 Blir delägare (49%) i nya köpcentrumbolaget Stadsrum som äger fastigheter för 2 mdr
Feb 2017 Köper 50 procent i Adaptas stora köpcentrumprojekt Kongahälla om 37 000 kvm i Kungälv
Jan 2017 Köper i Nacka Strand av Carlyle för cirka 2 mdr, enligt FV:s uppgift
Dec 2016 Fyndköper ”fiaskot” Stinsen i Sollentuna (50%) ihop med Magnolia för 700 mkr. Blir bostäder
Okt 2016 Köper Värmdö Marknad om 25 000 kvm från Genesta
Aug 2016 Förvärvar Värmdö köpcentrum från Rockspring för 421 mkr
Apr 2016 Delägare (50%) i nya Midstar Hotels AB. Värde i dag cirka 2,6 mdr
Feb 2016 Bildar Logistikfastigheter Sverige AB (50%)  ihop med Bockasjö. I dag ett värde på 1,3 mdr
Jun 2015 JV (50%) tillsammans med Swedavia när flygplatsfastigheter för 3,95 mdr förvärvas från just Swedavia
Aug 2013 Äger Långeberga Logistik (50%) tillsammans med Ica Fastigheter
Jun 2013 Bostadsbolaget Nordhalla skapas genom köp för 2,9 mdr. Alectas ägarandel då var 22%, nu är den betydligt större.
Mar 2013 Delägare i Profi lll Infracity (33%). Infracity köptes för ca 1,7 mdr
Feb 2013 Äger Convea (50%) tillsammans med Veidekke
Dec 2012 Köper Vattenfalls tidigare HK från Sveafastigheter
Maj 2011 Skapar Alfa (50%) ihop med SSM
Okt 2010 Ancore (50%) skapas ihop med Ica Fastigheter. Äger nu hus för 6 mdr
Apr 2010 Delägare i Stenvalvet (26%). Äger i dag fastigheter för 9,6 mdr
Jun 2009 En av sex ursprungliga investerare bakom Hemfosa. Sålde 2014
Källa: Fastighetsvärlden
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan