Kåpan Fastigheter hyr ut 2.000 kvm till AFRY
Kåpan Fastigheter har tecknat ett femårigt hyresavtal med AFRY för kontorslokaler i fastigheten Järnvägsstationen 2, centralt belägen i Sundsvall. Därmed lämnar AFRY en förhyrning hos Diös.
Avtalet omfattar totalt 1.946 kvadratmeter fördelat på tre våningsplan, med planerat tillträde den 1 januari 2026. Lokalerna ligger i samma fastighet som Bolagsverket och kommer att få en ny, dedikerad entré för AFRY:s verksamhet.
I samband med anpassningen av lokalerna för AFRY eftersträvas ett varsamt förhållningssätt till befintliga ytor och material. Befintliga resurser återanvänds i möjligaste mån, och allmänbelysningen byts ut till energisnål LED-belysning för att minska fastighetens sammanlagda klimatavtryck.
– Vi är glada att välkomna AFRY till vår fastighet i Sundsvall och ser fram emot ett långsiktigt samarbete. Den här etableringen ligger helt i linje med vår strategi att tillhandahålla hållbara och moderna lokaler för samhällsviktiga verksamheter, säger Cecilia Vestin, vd på Kåpan Fastigheter.
AFRY har idag sitt kontor på Heffners Allé 51, i fastigheten Lagret 4 som ägs av Diös. Den ingick i Diös köp av hela Norrvidden hösten 2011.