K-fastigheter gör två affärer i Mälardalen

K-fastigheter har gjort två fastighetsaffärer, där den i Nyköping är en bostadsfastighet med 100 lägenheter. Prislappen är cirka 236 mkr. I Strängnäs rör affären en rörelsefastighet.

Annons

Nyköping avyttrar K-Fast Holding fastigheten Nyköping Oppeby Gård 1:7 till K-Fast Kilen, ett bolag som ägs till 51 procent av K-Fast Holding och till 49 procent av Kilenkrysset.

Transaktionen sker i bolagsform utan avdrag för latent skatt och med ett underliggande överenskommet fastighetsvärde om 235,8 mkr vilket motsvarar bokfört värde per den 30 juni 2024. Fastigheten Nyköping Oppeby 1:7 omfattar 100 lägenheter med en total bostadsyta om 7.277 kvm. Årligt hyresvärde uppgår till 13,0 mkr.

I en separat transaktion förvärvar K-Prefab Fastigheter, ett helägt dotterbolag till K-Fast Holding, rörelsefastigheten Strängnäs Bussen 10 av ett bolag inom Kilenkrysset-koncernen.

Fastigheten, som omfattar 6.500 kvm produktionsyta och cirka 30.000 kvm befintlig och potentiell lageryta, har K-Fast Holdings dotterbolag
K-Prefab hyrt sedan 2021. Transaktionen sker i bolagsform till ett underliggande överenskommet fastighetsvärde om 70,3 mkr.

– Vi är väldigt glada över att vi utökar vårt välfungerande samarbete med Kilenkrysset. Genom dessa transaktioner stärker vi vårt samarbete i Mälardalsregionen med ytterligare en bostadsfastighet i vårt gemensamma bolag K-Fast Kilen, dels får K-Fastigheter kontroll över en idag hyrd rörelsefastighet” säger Jacob Karlsson, vd för K-Fastigheter.

– Jag tycker att det är spännande att vi kan fortsätta utveckla vårt samarbete i K-Fast Kilen AB och på andra sätt. Våra koncerner kan dra stor nytta av varandra och jag ser fram mot det fortsatta samarbetet, säger Jan Persson, vd, ägare och styrelseordförande för Kilenkrysset AB.

K-Fast Kilen äger och förvaltar efter transaktionen 210 lägenheter i Nyköping och Strängnäs med årligt hyresvärde om 28,2 mkr.

Bolaget har ytterligare 650 lägenheter med ett årligt hyresvärde om 99,2 mkr i byggnation och pågående projektutveckling i Strängnäs och Örebro. Beräknat färdigställande för dessa lägenheter är mellan 2025 och 2028.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Annehem och Peab i ny miljardaffär

Två fastigheter ingår i transaktionen.

Köpt tomställt på Östermalm

Fastigheten innehåller 1 300 kvadratmeter bostads- och lokalyta.

Planerar hotell i 100 år gammal verkstad

Bildextra: Hotell om 13 000 kvm med flera restauranger, konferens, spa, takbar och stor terrass. FV berättar om planerna.

Fabege vill nå högt med rombfylld satsning

600 mkr investeras när området åter hamnar i fokus.

Säljer i centrala Göteborg

Tidigare barnbördshus från tidigt 1900-tal byter ägare.

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Tillbaka till förstasidan