Magdalena Andersson (S) intog scenen på Vinterträdgården.

Magdalena Andersson talade inför investerarna

Annons

Finansministerkandidaten Magdalena Andersson (S) var först upp på scenen på Fastighetsvärldens stora seminarium om Stockholmsmarknaden. Hon inledde med att tala kort om den globala situationen:

– Den global tillväxten stärks, men EU släpar efter. Situationen i Sverige är dock mycket bättre än vad många tror och bättre än den bilden som många tidningar förmedlar. Dock är arbetslösheten för hög. Antalet långtidsarbetslösa, mer än två år, är 70.000 personer – alltså en medelstor svensk stad, sade Andersson som även var oroad över ungdomsarbetslösheten och även över utvecklingen för den svenska skolan.

Hon fortsatte sedan in på förutsättningarna i huvudstaden.

– Vi måste ge alla dem som vill flytta hit goda möjligheter. Vi tittar på en aktiv näringspolitik, att kompetent arbetskraft ska finnas och att investera för framtiden, sade Magdalena Andersson.

Hon skulle vilja se ett närmare samarbete mellan politiken och Life Science för att stärka det området ytterligare i Stockholmsområdet.

– Jag vill se ett nationellt innovationsråd som leds direkt av statsministern.

Hon konstaterade vidare att Arlanda är lägst rankad av de nordiska storflygplatserna och hon vill en satsning kring Arlanda för att göra flygplatsen mer attraktiv.

– Vi vill även satsa på järnvägen och bygga Ostlänken. Det finns det en politisk enighet kring, men vi vill även ha snabba tåg som går 320 km/timmen.

Hon vill även se en ”nationell byggpakt” – för att lyfta bostadspolitikens bebyggelse.

Vidare konstaterade hon att ”Moderaternas tunnelbanefobi är förbi”.

– Vi står bakom de planer som lagts och det är även Socialdemokraterna som drivit dessa. Utbyggnaden av tunnelbanan är väldigt viktig för Stockholm, sade Andersson som själv bor i Nacka och därmed blir en av vinnarna på utbyggnaden.

Magdalena Andersson (S), ekonomisk-politisk talesperson, talar till programpunkten:

”Stockholms län är en viktig motor i den svenska ekonomin och hur huvudstaden mår är av stor betydelse för tillväxt och arbetslöshet även i resten av landet. Utvecklingen hotas dock av växtvärk vad gäller bland annat bostadsbrist och infrastruktur. Hur ser Socialdemokraterna på regionens betydelse för resten av landet och vad krävs från riksnivå för att ge Stockholm rätt förutsättningar att fortsätta växa? (S) har länge drivit frågan om en utbyggd tunnelbana – hur vill man gå vidare nu?”

Fastighetsvärlden Idag 2014-03-25

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Urban Partners lanserar ny fond om 7 miljarder

Reser ny fond för storskalig stadsomvandling.

SPECIALMAGASIN

Almedalen, samhälle och fastigheter – läs gratis nu!

En djupdykning i några av samhällets mest spännande områden.  Fängelseboomen.  Nedläggning av förskolor.  Orterna som växer.  Personporträtt.  Topplistor och mycket mer.

fabege Sveaplan 3

Fabege smygvinnare på Ericssons flytt – tillträder nytt

Tillträder för nyproduktion. Kan nå hela 77 000 kvm lokaler inom närområdet.

Bilder på Ruby Frida Stockholm och Elena Günther-Jakobs

Hotellpremiär för Ruby på Fridhemsplan: ”Dynamiskt”

✓ 8 000 kvm. ✓ 187 rum. ✓ Lean Luxury-filosofi. ✓ Inspiration: Stockholms musikarv. ✓ Framtida Ruby-hotell. ✓ Bildextra.

Niam vräker hyresgäst i Bromma

Agerar efter granskning i Aftonbladet.

FV Quiz: USA, fastigheter och VM

Var i USA har Engelbert investerat? Vilket lag sponsras av Lundbergs bolag? Testa dina kunskaper om USA, fastigheter och VM!

Urban Partners säljer till KLP för 1,8 mdr

Nästan 100 000 kvm moderna och effektiva logistikutrymmen.

Niam lanserar nytt forum för unga talanger

”Det finns många unga som har fantastiska idéer som av olika anledningar inte når fram.”

Adidas gör comeback mitt i Stockholm

FV avslöjar stor butiksuthyrning i bästa läge i centrala huvudstaden.

Helio, GT30, Afa Fastigheter.

Helios GT30 fyller tio år

”Vi byggde något som inte fanns i Sverige.”

Vill riva Ullevi och bygga på Heden

Om möjlig investering på 1,6–1,8 miljarder kronor oroar.

Wallfast får markanvisning i utvecklingsområde

Utökar i Stockholm.

80-åring vill köpa skandalkåken – stoppas igen

Försäljningen av fastigheten via auktion har nu tillfälligt pausats.

880 nya bostäder i Optimus

Ska formas utifrån områdets industrikaraktär.

Tillbaka till förstasidan