Juniper, som skapar premium produkter för hemmet och med inspirerade av boutiquehotell-världen, öppnar sin första butik, på Grev Turegatan 50 i centrala Stockholm.
Förhyrningen avser en lokal i fastigheten Flundran 9, som ägs av en bostadsrättsförening. fastigheten ligger i hörnet Grev Turegatan/Kommendörsgatan, ett kvarter ifrån Karlavägen.
– Adressen känns helt rätt för Juniper, då området har blivit ett riktigt inredningsmekka. Att öppna butik har varit en dröm i över fem år och är därför något jag har arbetat hårt för att förverkliga. För mig och för Junipers kunder har allting varit digitalt sedan starten 2019, men att nu få bjuda in till vår värld känns otroligt spännande, säger Mathilda Wibom Westerberg, grundare av Juniper.
Butiken är inredd så att kunder ska få känslan av att kliva in i ett litet boutiquehotell, med en receptionsdisk med nycklar i nyckelskåpet, spansk akustisk musik som spelas subtilt i bakgrunden och kunder bjuds på en kopp kaffe medan de har möjlighet att känna och klämma på produkterna.
– Det är fantastiskt att få träffa kunder personligen och höra om deras relation till Juniper och hur vi på bästa sätt kan inspirera och hjälpa våra kunder att välja rätt sängkläder. I butiken finns även tygprover som man får ta med sig, så att man i lugn och ro kan testa de olika färgerna i sovrummet.


