Jula bygger ut lagret – till hela 178.000 kvm

Jula kommer under 2020 att bygga ut centrallagret i Skara med ytterligare 28.000 kvm. Det blir då 178.000 kvm. Jula kallar det ”norra Europas största lager”.

Totalt ger utbyggnaden drygt 90 000 fler pallplatser.

–  Jag har tidigare varit tydlig med att ”nu bygger vi inte större här, det är inte riktigt vettigt”. Men, den tillbyggnad vi gör nu blir så otroligt kostnadseffektiv, med det bästa logistikläget och med en fantastisk personal, så nu kör vi! etapp fem. Vi kommer med det nya centrallagret att kunna möta vår kraftiga expansion långsiktigt, och de flöden som tillkommer under satsningen på både e-handel och varuhus, säger Julas ägare och koncernchef Karl-Johan Blank.

Tillsammans med den nya utbyggnaden kommer Julas centrallager bli totalt drygt 178.000 kvadratmeter stort.

– Med satsningen på centrallagret skapar vi bra förutsättning till fortsatt expansion och tillväxt. Vi ska öppna minst tio varuhus nästa år och med utbyggnaden kan vi hantera accelerationen på ett långsiktigt hållbart och effektivt sätt, till nytta för våra kunder, säger Joachim Frykberg, VD Jula.

Den stora byggnaden värms upp av bergvärme, men även med hjälp av vindkraftverk som företaget sedan tidigare har investerat i.

– Skara ligger otroligt bra till rent geografiskt för våra varuflöden till varuhusen i Sverige, Norge och Polen. Det är även nära till Jula Logistics logistikhubb i Falköping på Marjarpsområdet med effektiv tågpendel både till Göteborg och till Tyskland, säger Joachim Frykberg.

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Topplista

50 Mäktigaste 2023

För 18:e året har Fastighetsvärlden låtit fastighets- och byggbranschen rösta fram vem som anses Mäktigast. Nya placeringar publiceras dagligen klockan 11.11!

Sex gör upp om Mäktigast 2023

Två tidigare toppnamn är borta.

Så blir storförsäljningen

FV berättar om processen.De mest kända fastigheterna Ytan Kommunerna Hela fastighetslistan Buddatumet.

Nybyggd kontorsfastighet byter ägare för 420 miljoner

Fastighet i hett utvecklingsområde. Priset är 56.500 kr/kvm och direktavkastningen bedöms till 5,6 procent.

Namnbytet: Ledningen för nya 42-miljardersbolaget

Läs vad bolaget innehåller, om strategin och ledningsgruppen.

Ingår avtal om högt kontorshus på halvö

46.000 kvm kontor planeras av Alecta och Elof Hansson.

Ikea tar över efter Skanska

Hyreskontrakt om nästan 8.000 kvm kontor.

Miljardsatsning längs E4:an

Resenärer till Arlanda får något nytt att titta på.

Redo köpa från Arnhults M2

Förhandlar om affär med central fastighet om 9.000 kvm.

Bildextra: Vill bygga stort kongresscenter

FV berättar om ny miljardsatsning. Se flera bilder och illustrationer.

DNB på väg att ta över hälften av Oscars fastigheter

Fastigheter värderade till 3 miljarder kan omfattas av åtgärden. FV berättar vem som fått i uppdrag att sälja.

Tillbaka till förstasidan