Södertörns tingsrätt. Foto: Carl Johan Erikson

Kuylenstiernas utpressare döms till fängelse

Jonas Falk har pekats ut för att vara den som varit drivande i utpressningshärvan mot Joachim Kuylenstierna. Nu döms Falk till fängelse i två för medhjälp till försök till grov utpressning

Annons

Falk ställdes under våren inför rätta misstänkt för att ha utpressat och hotat Joachim Kuylenstierna och hans kollegor på Fastator på närmare 100 miljoner kronor. Allting började under hösten 2023 när en påstådd skuld skulle drivas in.

Tingsrätten vi Södertörn har idag meddelat dom i ett mål där två personer åtalats för inblandning i en utpressningshärva. Jonas Falk har dömts för medhjälp till försök till grov utpressning medan en misstänk kvinna har frikänts.

I åtalet mot mannen påstod åklagaren att han på olika sätt styrt och kontrollerat det försök till utpressning som ägt rum från hösten 2023 fram till våren 2024 i Stockholmsområdet. Kvinnan skulle enligt åklagaren ha hjälpt manen med detta genom att bl.a. lämna uppgifter om bakomliggande affärsförhållanden.

I domen har tingsrätten enbart ansett att åklagaren kunnat bevisa att mannen hjälpt till med att formulera det första meddelande som skickats till målsäganden där krav på betalning av cirka 100 miljoner kronor framförts. För detta agerande har han dömts för medhjälp till utpressningsförsöket. Påföljden för detta skulle normalt ha bestämts till fängelse i två år men eftersom han suttit häktad under lång tid har det sänkts till ett år och tio månader.

Åklagarens bevisning mot mannen har i stor utsträckning bestått av s.k. indicier, dvs. en rad omständigheter som ska visa att det inte kan ha varit någon annan än den åtalade som begått gärningen.

– Tingsrätten har inte ansett att de omständigheter som åklagaren lagt fram ger en så klar och tydlig bild av vad som hänt som åklagaren påstått. Vi menar i stället att det inte kan uteslutas att andra personer styrt händelseförloppet eller agerat på det sätt som åklagaren påstått att den åtalade gjort, och därför har han frikänts i övriga delar, säger rådmannen Fredrik Nydén som var rättens ordförande, i ett pressmeddelande.

Vad gäller den åtalade kvinnan har rätten konstaterat att hon huvudsakligen agerat på uppdrag antingen av målsäganden eller det säkerhetsföretag som denne anlitat. Tingsrätten har därför inte ansett att hon begått något brott.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Hyr hela 3.300 kvm mitt på Drottninggatan

FV berättar om villkoren bakom hyreskontraktet.

Advokatfirma signerat högst upp vid Slussen

Området vid nya Slussen blir allt hetare. Sannolikt väldigt hög hyresnivå.

Transaktion med 100.000 kvm logistik

Läs om de tre aktuella fastigheterna.

Tillbaka till förstasidan