Jonas Bengtson ny marknadschef på AMF Fastigheter
AMF Fastigheter stärker sin Kommunikations- och marknadsavdelning med en marknadschef. Nu står det klart att det blir Jonas Bengtson som tillträder rollen, med start den 10 juni.
Han har en lång erfarenhet inom marknadsföring och kommunikation och kommer närmast från en tjänst som kundansvarig och partner på kommunikationsbyrån Differ.
– Det ska bli fantastiskt roligt att bli en del av AMF Fastigheter. Stadsutveckling och Stockholm ligger mig varmt om hjärtat och jag ser verkligen fram emot att få bidra till att skapa en levande och attraktiv stad, säger Jonas Bengtson.
Jonas Bengtsson kommer i sin roll bland annat vara med och utveckla ett inhouse produktionsteam. Han kommer att jobba nära Anna Gissler, chef för kommunikations– och marknadsavdelningen på AMF Fastigheter.
– Jag ser verkligen fram emot att få arbeta med Jonas och tillsammans med honom utveckla och stärka det arbete vi gör på avdelningen med utgångspunkt i de attraktiva platser som AMF Fastigheter finns på, säger Anna Gissler.




















