Johanna Boltzius ny vd och partner på Nybrofast

Nybrofast har rekryterat Johanna Boltzius som ny vd och partner i bolaget. Hon lämnar därmed toppjobbet som transaktionschef vid Alecta Fastigheter.

Annons

Johanna Boltzius tillträder sin roll senast den 1 juli.

Hon är idag transaktionschef på Alecta Fastigheter men har valt att avsluta sin anställning för att gå vidare till Nybrofast.

På Alecta Fastigheter har hon ingått i ledningsgruppen och haft en central roll som huvudansvarig för samtliga transaktioner de senaste åren. Innan hon anslöt sig till Alecta arbetade hon med sälj- och köprådgivning på bland annat Tenzing och JLL.

– Jag är mycket glad för att Johanna ska börja på Nybrofast. Hon har en perfekt bakgrund med gedigen erfarenhet från transaktioner och affärsutveckling kombinerat med ett brett kontaktnät inom branschen vilket kommer att hjälpa oss i vår fortsatta utveckling av bolaget säger Fredrik Palm, nuvarande vd på Nybrofast.

– Jag ser fram emot att ansluta till Nybrofast och att arbeta med Fredrik. Bolaget har på kort tid lyckats ingå flera intressanta samarbeten och uppdrag och står inför en spännande resa. Det känns helt rätt att vara med och bidra till bolagets fortsatta tillväxt, säger Johanna Boltzius, tillträdande vd och partner på Nybrofast.

Fredrik Palm var tidigare under en lång tid chef över Alectas fastighetsplaceringar.

Nybrofast är en strategisk rådgivare aktiv i Norden med särskilt fokus på den svenska fastighetsmarknaden. Bolaget erbjuder noterade fastighetsbolag, fonder, institutioner, utvecklare och andra fastighetsägare strategisk rådgivning i samband med såväl omstruktureringar av befintlig verksamhet, strategiska förvärv och försäljningar som kapitalanskaffning och finansiering. Nybrofast har stor erfarenhet av indirekta investeringar som bygger på partnerskap och samarbeten via exempelvis Joint Ventures, investeringsklubbar eller fonder. Nybrofast har uppdrag inom bl.a. logistik, bostäder, stadsutveckling samt social infrastruktur.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tioende året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Domen: Endast ett av 19 områden får sänkt vakans

Andelen tomställt i Stockholms CBD ökat med 50 procent på ett år. Ett område sticker ut och har sänkt vakansen – och bedöms få ännu lägre siffror framöver.

Corem säljer åtta till Emilshus för 520 mkr

Börsbolagen gör stor affär i enskild kommun. FV berättar om fastigheterna.

JLL: Vändningen i Sverige överträffar övriga Europa

Thomas Persson: ”Fastighetscykeln har vänt. Investerarbasen har breddats och gapet i prisförväntningar är nu lättare att överbrygga.”

Tillbaka till förstasidan