Johan Lundberg och DN i förlikning

Annons

Förtalsprocessen mellan fastighetsinvesteraren Johan Lundberg och DN är nu avslutad. Parterna har enats om en förlikning.

– Med denna upprättelse kan jag åter fokusera fullt ut på min affärsverksamhet, säger Johan Lundberg i en kommentar till Fastighetsvärlden.

DN publicerade i oktober 2018 stort uppslagna artiklar om Lundberg som antydde SD- och Rysslandskopplingar.

– Jag har nu fått upprättelse genom att DN tydligt tar avstånd från denna felaktiga bild av mig och som har åsamkat mig stor skada, säger Johan Lundberg.

Läs mer om bakgrunden, Johan Lundberg och NFF Nordic i länkarna bredvid.

DN har publicerat ett förtydligande på sidan 1 och sidan 6 i pappersutgåvan samt på sajten.

NFF Nordic skriver följande i ett pressmeddelande:

”Dagens Nyheter har nu både beklagat och förklarat att det inte varit meningen att beskriva Johan Lundberg på detta sätt. DN tar avstånd från samt beklagar de spekulativa och för Johan Lundberg felaktiga tolkningarna av publiceringarna. I och med att DN:s chefredaktör nu uppriktigt beklagar den skada som de felaktiga tolkningarna av artiklarna har åsamkat Johan Lundberg så har parterna enats om en förlikning. Genom detta har tvisten avslutats.”

Peter Wolodarski, chefredaktör och ansvarig utgivare kommenterar:

”DN tar avstånd från den spekulativa och för Johan Lundberg felaktiga tolkningen. DN har inte menat att beskriva Johan Lundberg såsom han – och andra enligt vad Johan Lundberg erfarit – läst DN:s publiceringar. DN ifrågasätter inte att en sådan felaktig tolkning som anges ovan orsakat honom skada och tidningen beklagar detta uppriktigt, skriver Wolodarski.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

”Vi har haft ett rekordintresse”

Den specifika utsikten och läget som värderas högst. 110 meter högt. Nästa utmaning för det nya landmärket.

Primula förvärvar för 175 mkr inom tullarna

Prisnivån motsvarar en förräntning om ca 2 procent.

Ökar till 21 procent i 3-miljardersbolaget

Vd:n till FV: ”Det är rabatt på aktien och på det sättet är det billigare för oss att investera i samma bestånd”.

Lämnat Stureplan för NK

Det välkända varumärket gör en omedveten tidsresa.

Så blir priserna för Obos höga Stadsljus

195.000 kr/kvm högst upp. Drygt en tredjedel av bostäderna släpps nu.

Hon blir ny vd på Trianon

Nuvarande vd Olof Andersson blir styrelseordförande.

Wetterling till Nybrogatan

Utökar lokalerna vid flytten från Kungsträdgården.

Fastighet & Finans om Episurf, Catena och Fastator

Podcasten Fastighet & Finans med årets första avsnitt.

Corem i mål i NYC – men förlusten blev hela 1,4 mdr

Äventyret på Manhattan summerar hittills förluster på 1,75 miljarder kronor. En fastighet återstår att säljas.

Säljer för kvarts miljard vid Norra Bantorget

Säljaren har sedan ett tag dragits med minussiffror.

Global jätte stänger ner i Stockholm

Ett av världens kändaste varumärke lämnar city efter tio år.

Oväntad restaurangsatsning i city har stängt

Skulle öppna fyra restauranger i lokaler om 1.250 kvm.

Frantzén, Afa Fastigheter. Stureplan 8

Frantzén om satsningen vid Stureplan hos Afa Fastigheter

”Med det läget, med den uteserveringen känns det som att man inte vill bränna hela sommaren om byggarna hinner i tid”.

Tillbaka till förstasidan