Joachim Haas ny VD på Lantmännen Fastigheter

Annons

Joachim Haas blir ny VD för Lantmännen Fastigheter den 1 januari 2017 efter Mikael Nicander.

Mikael Nicander har valt att lämna Lantmännen och rollen som VD för Lantmännen Fastigheter för att starta eget bolag. Nicander anställdes hos Lantmännen 2007 för att bygga upp Lantmännen Fastigheter med dess förvaltningsorganisation, affärs- och projektutvecklingsinriktning.

– Jag vill rikta ett stort tack till Mikael för ett mycket väl utfört arbete med att bygga Lantmännen Fastigheter till det professionella och värdeskapande bolag det är idag. Jag önskar honom all framgång när han nu vill utveckla en egen verksamhet efter nio år på Lantmännen, säger Per Olof Nyman, Lantmännens VD och koncernchef.

Joachim Haas har utsetts till ny VD för Lantmännen Fastigheter, han började på Lantmännen och i rollen som fastighetschef 2013 och har dessförinnan haft flera ledande roller, bland annat vid Cushman & Wakefield och TAM Group. Han har även jobbat vid Fabege och Näckebro.

Joachim Haas tillträder sin nya roll som vd den 1 januari 2017 och Nicanders sista dag på Lantmännen blir den 11 januari.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Köper på Vasagatan

Expanderar mitt i Stockholm nära tidigare storköp.

Räddar kvar hyresgäst på över 5.000 kvm i lyxläge

Kommer att ha varit hyresgäst i 30 år på samma adress i centrala Stockholm. FV summerar tidigare hyreskontrakt.

Bästa rådgivarna 2024 – i varje segment

Nordanö, Tango, CBRE, JLL och Colliers vinnare i olika kategorier.

Stor butik tvärvänder och stannar i city

En av de största butikshyresgästerna i Stockholms CBD har ändrat sig.

Selin: ”Ett betydande investeringsutrymme”

Balder visar siffrorna för 2024 och blickar in i 2025.

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Tillbaka till förstasidan