JM startar 165 hyresrättsbostäder i Sollentuna

JM startar produktionen av ett hyresrättsprojekt i området Väsjön i Sollentuna. Produktionen av bostäderna i projektet Väsjö Port startar i det andra kvartalet 2025.

Annons

Väsjön är ett område under utveckling i den östra delen av Sollentuna kommun, beläget cirka 15 kilometer norr om Stockholm. Hyresrättsbostäderna i Väsjö Port får ett sjönära läge med närhet till såväl skidbacke och naturreservat som ny skola, matbutik och allmänna kommunikationer. I direkt anslutning kommer även att finnas ett så kallat mobilitetshus, med garage och uthyrning av olika typer av färdmedel.

– Vi är stolta över att bidra till utvecklingen av det nya naturnära området vid Väsjön med 165 Svanenmärkta hyresrättsbostäder i Väsjö Port, som blir energiklass B-märkt. Tillsammans med Sollentuna kommun och övriga byggherrar skapar JM ett nytt levande område, säger Nicklas Backfjärd, chef JM Fastighetsutveckling.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

Tillbaka till förstasidan