Fastigheten Haifa 1. Foto: Cushman & Wakefield

JM säljer i Frihamnen – nära Oscars lyxiga 79&Park

JM har avtalat om försäljning av en kommersiell fastighet i Frihamnen, Stockholm. Affären uppgår till 92 mkr. FV saknar kännedom om vem som är köpare. Fastigheten ligger nära Oscar Properties tidigare lyxprojekt 79&Park. JM ger alltså upp planerna på bostäder i området, som förskjutits allt mer på framtiden.

Annons

Cushman & Wakefield var säljarens rådgivare i transaktionen.

Fastigheten Stockholm Haifa 1 består av cirka 3 560 kvm uthyrningsbar yta och är belägen i det framtida utvecklingsområdet Frihamnen. Då ingen utveckling av fastigheten bedöms vara aktuell i närtid, har JM beslutat om avyttring till en aktör som inom ramen för sin verksamhet har bättre möjligheter att utveckla fastigheten i enlighet med rådande förutsättningar. Transaktionen sker i form av bolagsförsäljning.

JM förvärvade den aktuella fastigheten, som ligger på Tullvaktsvägen 2, från Castellum (Brostaden) under 2011.

Affären medför ett resultat från fastighetsförsäljning om cirka 17 mkr som kommer att redovisas i det tredje kvartalet 2024 inom affärssegment JM Bostad Stockholm. Likvid erhålls i samband med frånträdet den 30 augusti 2024.

Se fler transaktioner i närområdet på FV Affärskarta.

Missa inte! Bostadsdagen 2025

Den 5 mars är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Bostadsdagen 2025. Seminariet äger rum på Hotel Birger Jarl, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan