Jernhusen vill behålla nya Continental

Följer det heta marknadsläget – men säljer inte nu. I april står Jernhusens projektfastighet Orgelpipan 6, mittemot centralstationen i Stockholm, klar. Hotelldelen med Scandic Continentals 392 rum är inte en del av Jernhusens kärnverksamhet och den ska avyttras, men det kommer sannolikt inte att ske i närtid.

– Nej, vi kommer att behålla den ett tag för att säkerställa att allt fungerar, säger Ann Wiberg, chef affärsområde stadsprojekt vid Jernhusen, till Fastighetsvärlden.

Kolla in projektbilder från nya Continental via länkarna nedan. Där finns även en topplista över Scandics 10 största hotell i Sverige.

Många fastighetsutvecklare har under det senaste året sålt projekt i ett tidigt läge eller direkt vid färdigställande till följd av det heta läget på marknaden. Ann Wiberg konstaterar att marknadsförutsättningarna just nu är bra och att ett beslut kan komma att omprövas om det börjar komma negativa signaler.

– Vi följer hur marknaden utvecklas.

Jernhusen förvärvade fastigheten Orgelpipan 6 hösten 2009 från Folksam för 585 miljoner. Därefter uppgav Jernhusen 2013 att den totala bygginvesteringen för nya Continenalprojektet är på drygt 1 miljard kronor. Bostadsdelen styckas av i en 3D-affär.

I april 2012 sålde Jernhuset det nyproducerade Kungsbrohuset för 2,1 miljarder. Den byggnaden hade färdigställts 2010.

Fastighetsvärlden Idag         2015-11-18

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Nära megaaffär – kan frukta stor förlust

Parterna kan vara påväg att nå ett avslut.

Nrep förvärvar 283 nya

Förvärvar nyproducerat. Gått in om ”kapat” tidigare uppgjord affär.

Newsecs spaning – Max Barclays tre favoriter

Anser att svenska kontor fått oförtjänt dåligt rykte. Dock orolig för Sveriges rykte.

Kvintett startar nytt bolag – efter försäljningen till SBB

Läs om vilka som finns med bakom bolaget.

Bildextra: Nya Albano – hela 5 miljarder senare

Från farligt, osäkert och smått bortglömt till något som ska bidra till att lyfta hela huvudstadsregionen.

Tillbaka till förstasidan