Izakaya öppnar hos Folksam i Hagastaden

Folksam har hyrt ut till den asiatiska restaurangen Izakaya Stockholm i fastigheten Blästern 6 på Gävlegatan 22 i Hagastaden, Stockholm. Lokalen ligger på gatuplan bredvid Café Pascal och med uthyrningen är fastigheten fullt uthyrd.

Annons

Folksam arbetar tillsammans med Gutai Real Estate Consulting och Newsec Property Asset Management för uthyrning av fastigheten.

Blästern 6 är ca 24.600 kvm och ligger i hörnet av Gävlegatan och Norra Stationsgatan vid Hagastaden.

Fastigheten byggdes i två etapper på 1930 och 1940-talet och var ämnat som ett ”industriellt kollektivhus”. För närvarande pågår en modernisering av fastigheten bl.a. genom att tillföra ett nytt serviceutbud och ta tillvara det industriella arvet i gemensamma ytor. Förändringar av fastigheten, som nu är fullt uthyrd, har lockat nya hyresgäster, som exempelvis huvudkontor till Yubico och Azets.

– Vi är mycket glada över att det asiatiska kvalitetskonceptet Izakaya Stockholm kommer att öppna på Gävlegatan 22. Tillsammans med Café Pascal får vi ett utbud som ökar attraktivitet, kvalitet och service för nya och befintliga hyresgäster samt boende i närområdet, säger Anna Olsén, tillgångsförvaltare på Folksam.

Izakaya Stockholm finns idag på Odengatan 106 och serverar sushi, bowls, sashimi mm. Restaurangen är dagligen välbesökt, har fina omdömen och använder råvaror av hög kvalité. Den nya restaurangen på Gävlegatan 22 blir Izakaya Stockholms andra etablering.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

Coworkingbolag hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Lista: Stockholms bästa kontor

95 experter korar Stockholms absolut bästa kontorslokal.

25 procents hyresrabatt – om du motverkar ålderism

Skandia Fastigheter bakom det unika erbjudandet.

Krönika

Floskler om stadens framtid –⁠ men tyst om ekonomin

Louise Lindquist Sassene: ”När den ekonomiska verkligheten inte diskuteras riskerar stadsdebatten att bli just det den ofta låter som: visioner utan finansiering. Eller floskler staplade på varandra.”

Andreas Broryd, Nathalie Jörqvist, Nathali Häggberg, Amanda Bjurström, Max Olsson, från The Works, Västra Järnvägsgatan 3.

De vann Årets Coworking Awards 2025

Här är alla sex vinnare på årets gala.

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Olov Holst, nationell samordnare för Kriminalvårdens utbyggnad.

Experten: Kriminalvården måste öka byggtakten

”Inte särskilt många fastighetsägare som klarar den här storleken på projekt.”

Akademiska Hus miljardsatsar i norr

Bolagets största satsning hittills.

Tillbaka till förstasidan