Investmentbolag vill köpa loss enstaka lägenheter

Annons

Gör udda framstöt i Sundbyberg. Kommunala Förvaltaren i Sundbyberg håller på med en flera större ombildningar, bland annat en i Hallonbergen på Bergshöjden 4-68. I den aktuella fastigheten Stigfinnaren 8 finns 344 lägenheter om totalt 25.400 kvm samt 2.500 kvm lokaler.

Ett antal av dem som inte kan få banklån får nu i stället ett ovanligt erbjudande: 400.000–600.000 kronor mot att ett investmentbolag tar över bostaden, skriver tidningen Mitti. Det är investmentbolaget Matander som har erbjudit dem finansiering för att de boende köpa sin bostad. Kravet är dock att Matander sedan själva får köpa hela lägenheten. Mitti skriver att 54 av de boende har fått erbjudandet.

Vid en ombildning köper bostadsgästerna sin lägenhet för under 85 procent av marknadsvärdet. Enligt Mitti är Matanders tanke med att köpa loss lägenheterna, efter att ombildningen är gjord, att sälja dem, senast i september, till marknadsvärdet eller mer.

Mattias Anderberg, är en av två delägare i Matander, bor själv bor i en av hyresrätterna på Bergshöjden. Han berättar för lokaltidningen Mitti om strategin.

– Bankerna är i dag så hårda att det är snudd på omöjligt att få igenom ombildningar i och med att för få får lån. Vi erbjuder en bryggfinansiering. Det är ett ovanligt upplägg, men vi har grönt ljus från Skatteverket, våra revisorer och från den juridiska expertisen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Tillbaka till förstasidan