Intea och Kriminalvården har kommit överens om ett hyresavtal avseende en andra etapp för utökningen av Anstalten Kristianstad med 29.000 kvm. Hyrestiden är 25 år med ett beräknat årligt hyresvärde om drygt 131 mkr. Det blir därmed ett av landets absolut största fängelser.
Inteas nuvarande anstalter samt kommande
- Ånge, Viskananstalten 144 platser (264 efter utbyggnad)
- Härnösand, Riksanstalt 87 platser.
- Eslöv, Ringsjöanstalten 80 platser.
- Kristianstad, Kriminalvårdsanstalt 130 platser (600 efter utbyggnad).
- Värnamo, kommande 250 platser.
Totalt antal nuvarande platser: 441
Totalt antal platser efter avklarade projekt: 1.281
Det årliga hyresvärdet baseras på nedlagda kostnader i projektet och uppskattas i nuläget uppgå till 131,3 mkr, som indexeras med 70 procent av KPI. Inteas investering för den andra etappen beräknas uppgå till 1.900 mkr. Den totala investeringen, inklusive den första etappen om 10.000 kvm, beräknas uppgå till cirka 2.500 mkr med ett årligt hyresvärde om drygt 170 mkr.
Den första etappen av projektet beräknas färdigställas andra kvartalet år 2026. Tidplanen för färdigställande av den andra etappen kommer att fastställas under projekteringsfasen. Hyresavtalet är villkorat av bland annat regeringens godkännande.
Utökningen om 400 platser innebär att Anstalten Kristianstad kommer att bli en av landets största anstalter i säkerhetsklass 2 med cirka 700 platser. Sammanlagd uthyrningsbar yta inklusive befintlig anstalt väntas uppgå till omkring 46.000 kvm.
– Intea fortsätter att stötta Kriminalvårdens behov av ny kapacitet. Anstalten Kristianstad är ett bra exempel på hur befintliga anstalter kan utökas kraftigt och samtidigt relativt tidseffektivt, säger Peter Jacobsson, chef affärsutveckling och projekt.
Anstalten Kumla är idag störst i landet med 721 platser, i säkerhetsklass 1. Den fastigheten ägs av statliga Specialfastigheter.