Ingka Centers och Ikea vill bygga 47.800 kvm

Ingka Centers vill bygga mötesplats med Ikea, restauranger och hotell om hela 47.833 kvm i Indien. Det blir Ingka Centers första satsning med hotell. Investeringen landar på cirka 6,95 miljarder kronor och ska skapa ett nytt riktmärke för stadsutveckling i Dehli-området.

Annons

Ingka Centers – en del av Ingka Group, som även inkluderar IKEA Retail – har tillkännagivit utvecklingen av Lykli Noida, företagets andra mötesplats i Indien och ett viktigt steg framåt för att utveckla organiserad detaljhandel i landet.

Det nya Ingka Centers-komplexet landar på en investering på cirka 607 miljoner euro, motsvarande 6,95 miljarder kronor, och förväntas generera över 9.000 jobb för de många människorna i Uttar Pradesh. Lykli Noida, som planeras att öppna om några år, kommer att vara Ingka Centers första komplex i världen som inkluderar ett hotell och förväntas locka över 25 miljoner besökare årligen.

Lykli Noida representerar en ny era av detaljhandelsdestinationer i Delhis nationella huvudstadsregion (NCR).  Mötesplatsen kommer inneha ett Ikea-varuhus och hela området blir på 47.833 kvm, vilket blir ett av de största detaljhandelsprojektetn i Dehli NCR.

Strategiskt placerad 15 kilometer öster om Delhis stadskärna – vid korsningen av två tunnelbanelinjer som planeras att användas av cirka 60.000 människor år 2030 – kommer Lykli Noida att bli en hörnsten i Noida och Delhi NCR, och erbjuda en blandning av detaljhandel, restauranger, gästfrihet , samarbetsutrymmen, underhållning och kulturupplevelser. Ingka Centers har åtagit sig att förbättra Noida-samhället och öka tillgängligheten till regionen.

– Avtäckningen av Lykli i Noida är ett landmärke i vår resa för att skapa mötesplatser som resonerar med lokala samhällen samtidigt som vi omfamnar exceptionella standarder för innovation och hållbarhet. Vi föreställer oss Lykli som ett levande nav som kommer att möta behoven hos Noidas växande befolkning där människor kan shoppa, äta, sova, bo och leka och sätta ett nytt riktmärke för framtida stadsutveckling i Indien, säger Sebastian Hylving, global expansion & development Director på Ingka Centers.

I linje med Ingka Centers engagemang för hållbarhet kommer Lykli Noida att införliva gröna byggmetoder med miljövänliga material för att skapa ett miljömässigt ansvarsfullt och estetiskt tilltalande utrymme. Särskilda gröna tak kommer också att användas för att uppmuntra biologisk mångfald.

Komplexet kommer att bedriva LEED Platinum-certifiering och WELL Gold-certifiering för kontor. Detta kommer att innebära en energieffektiv byggnad som maximerar användningen av förnybar energi, siktar på 100 procent vattenåtervinning och noll avfall till deponi. Det kommer att finnas direkt tunnelbana till Lykli Noida, samt 4.500 parkeringsplatser och 70 laddstationer för elbilar för att uppmuntra hållbar mobilitet.

– Ikea har ett långsiktigt engagemang för Delhi NCR för att skapa en positiv inverkan på den lokala ekonomin genom vår verksamhet. Avtäckningen av Lykli Noida är en viktig milstolpe i vår tillväxtresa i Indien. Tillsammans med Ingka Centres kommer vi att bli en stark bidragsgivare för att öka den totala heminredningsmarknaden och tillföra en unik butiksupplevelse för de många människorna. Vi ser fram emot att träffa och inspirera våra kunder med våra vackra, prisvärda, väldesignade och hållbara heminredningsprodukter och lösningar, säger Susanne Pulverer, vd och chief sustainability officer, Ikea Indien.

Så här kan den nya mötesplatsen se ut i framtiden.

 

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan