Ingalill Berglund.

Ingalill Berglund blir tillfällig VD för Axfast

Axfasts VD Erik Lindvall har begärt att få vara tjänstledig i ett år. Under den tiden går Ingalill Berglund in som VD i bolaget.

Annons

Ingalill Berglund går in som VD i Axfast den 1 september och ersätter Erik Lindvall under hans tjänstledighet. Berglund sitter sedan tidigare även i bolagets styrelse.

– Det känns väldigt roligt att gå in i en operativ roll igen, och särskilt i ett så fint bolag som Axfast, säger Ingalill Berglund till Fastighetsvärlden.

Ingalill Berglund sjukskrevs från sin roll som VD på Atrium Ljungberg i september 2015 på grund av en infektion som fick följdeffekter. I början av 2016 valde hon att lämna VD-stolen för att helt fokusera på sin rehabilitering efter sjukdomen. I dag mår hon bra.

– Det känns bra. Under 1,5 års tid har jag kunnat både jobba med styrelseuppdrag och återhämta mig, säger hon.

Erik Lindvall har begärt att få vara tjänstledig i ett år.

– Jag har varit VD på Axfast i 14 år. Det här är en tanke som jag haft ett tag och för två år sedan åkte jag på en smäll som blev en tankeställare. Jag fick en hjärnblödning på gymmet och blev sjukskriven i ett halvår.

Idag är han återställd, men känner att han inte riktigt orkar lika mycket som tidigare. Han vill därför byta fokus en stund.

– Jag ska göra så lite som möjligt, vara med familjen, träna och laga god mat. Det känns både jättemärkligt och väldigt bra att ta ledigt ett år.

Erik Lindvall konstaterar att det är en bra tidpunkt att ta ledigt från Axfast ur bolagssynpunkt.

– Det är lugnt projektmässigt för oss just nu och vi kommer att ha fokus på förvaltning i år. Det blev dessutom en bra ­lösning med Ingalill som har haft insyn i bolaget under tiden som hon suttit i styrelsen.

Ingalill Berglund var VD på Atrium Ljungberg 2011-2016. Innan dess har hon bland annat jobbat som ekonomichef på Sisab och redovisningschef vid Stadshypotek Fastigheter.

Utöver Axfast sitter hon i sex bolagsstyrelser: Scandic, Veidekke, Balco, Kungsleden, Handelsbanken Regionbank Stockholm samt Juni Strategi och Analys.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Värdesmäll för Nyfosa

Spridd risk och finansnettot grejade resultatet.

Efter tomställt i fyra år – hyr ut butik vid Stureplan

Kafé stängde ner 2022, först nu är det klart med ny hyresgäst.

Ändrar helt –  tar över projekt bredvid Wenner-Gren

Nya framtagna befolkningsprognoser medgör att Stockholm stad ändrar i planerna. Expansiv investerare tar över i området.

Mengus tar över efter Oscars tunga fiasko

Omtalad fastighet. Politiker ger besked.

Colliers flyttar till prestigefastighet i city

Letat nya lokaler i några år och besökt massor av potentiella adresser. Se flera bilder.

Dokument: Sidbytet från konsult till ägarsidan

FV listar 50 personer som gått från rådgivningssidan till fastighetsägarsidan. Läs om den ”vanligaste” övergången.

Bilder: Så bygger Fabege om Wenner-Gren Center

Tecknat avtal med samarbetspartner. Lanserar nytt koncept.

Alm investerar i hundra år gammal byggnad

Byggnad som är 115 år gammal.

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Tillbaka till förstasidan