Infrahubs säljer till Blackrock

Infrahubs tecknar avtal om att sälja ny stor paketterminal under uppförande i Vaggeryd, söder om Jönköping, till Blackrock. Hyresgäst i den 35.000 kvm stora byggnaden är Postnord.

Annons

JLL och CMS Wistrand har agerat som kommersiella respektive juridiska rådgivare till Infrahubs. Gernandt & Danielsson har varit juridisk rådgivare åt BlackRock.

När den aktuella fastigheten är i drift kommer logistikcentret att omfatta cirka 35.000 kvadratmeter och kunna hantera 25.000 paket per timme, vilket gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige.

– Denna investering förstärker vårt åtagande att investera i hållbara och moderna logistiklösningar på attraktiva nordiska platser, och stärker ytterligare vår regionala närvaro. Vi ser fram emot att bidra till utvecklingen av framtidssäkrade logistiktillgångar tillsammans med Infrahubs, säger Thorsten Slytå, chef för nordiska fastigheter och europeiska strategiska fastighetspartnerskap på BlackRock.

När byggnationen är färdig kommer hyresgästen PostNord att investera 1,1 miljarder kronor i modern sorteringsteknik, vilket skapar en ny högteknologisk och hållbar terminal för paket- och pallhantering i Vaggeryd, Jönköpings län.

– Det här är mer än bara en ny terminal – det är en investering i smartare, mer hållbar och framtidssäkrad logistik, säger Andreas Ekberg, grundare av Infrahubs AB.

PostNord tar ett historiskt steg mot framtidens logistik med uppförandet av en ny toppmodern terminal i Vaggeryds kommun, Södra Stigamo. Terminalen, som beräknas stå klar för produktionsstart under första kvartalet 2028, är PostNords största byggprojekt någonsin.

En högteknologisk sorteringsmaskin med över 1.000 sorteringsriktningar möjliggör effektiv och snabb hantering av godsflöden från hela landet. Taket förbereds för solpaneler med möjlighet till tillhörande batterilagring. Terminalen utrustas även med laddinfrastruktur för att bidra till PostNords mål om en fossilfri fordonsflotta till år 2030. Byggnaden är designad för att möjliggöra en högre grad av automation än någon tidigare terminal.

Terminalen kommer att certifieras enligt BREEAM Excellent, vilket säkerställer att byggnaden uppfyller höga krav på energieffektivitet, inomhusmiljö och hållbarhet.

Affären förväntas slutföras under andra kvartalet 2027.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

Coworkingbolag hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Lista: Stockholms bästa kontor

95 experter korar Stockholms absolut bästa kontorslokal.

25 procents hyresrabatt – om du motverkar ålderism

Skandia Fastigheter bakom det unika erbjudandet.

Krönika

Floskler om stadens framtid –⁠ men tyst om ekonomin

Louise Lindquist Sassene: ”När den ekonomiska verkligheten inte diskuteras riskerar stadsdebatten att bli just det den ofta låter som: visioner utan finansiering. Eller floskler staplade på varandra.”

Andreas Broryd, Nathalie Jörqvist, Nathali Häggberg, Amanda Bjurström, Max Olsson, från The Works, Västra Järnvägsgatan 3.

De vann Årets Coworking Awards 2025

Här är alla sex vinnare på årets gala.

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Olov Holst, nationell samordnare för Kriminalvårdens utbyggnad.

Experten: Kriminalvården måste öka byggtakten

”Inte särskilt många fastighetsägare som klarar den här storleken på projekt.”

Akademiska Hus miljardsatsar i norr

Bolagets största satsning hittills.

Tillbaka till förstasidan