Inflationen stiger åter, över förväntat. Det visar snabb-KPI som SCB publicerar på torsdagen.
Nu tror flera experter att det kan hindra ytterligare räntesänkningar.
Enligt de preliminära siffrorna stiger KPI från 0,8 procent i december till 1,0 procent i januari. De exakta siffrorna presenteras 18 februari. Mellan december och januari låg inflationen stilla.
Även mätt i KPIF (konsumentprisindex med fast ränta) steg inflationen från 1,5 procent i december till 2,2 procent i januari. Mellan december och januari var månadsförändringen 0,4 procent.
– Det är en stor överraskning. Det skapar tvivel om det kommer fler räntesänkningar under våren, säger Susanne Spector, chefsekonom på Danske Bank till TT.
– Den här siffran är nog spiken i kistan för de eventuella planerna på fler räntesänkningar. KPIF över målet tillsammans med osäkerheten med Trumps tullar och dess eventuella effekter på tillväxt och inflation gör att jag tror att Riksbanken stannar här, säger Nordnets sparekonom Frida Bratt till Expressen.
– Sedan är det här en snabbsiffra och vi har inte detaljerna, vilket gör att vi inte kan säga exakt vad det beror på, säger Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar till TT.