Index utvecklar nytt jätteprojekt i Florida

Index har av City of Lakeland fått klartecken att utveckla Downtown West. Det är ett drygt 68.000 kvadratmeter stort markområde, centralt placerat i Lakeland, Florida, mellan Orlando och Tampa.

-Det här kommer att bli Index största projekt hittills, säger Bjarne Borg, VD och styrelseordförande för Index Investment Group. På fastigheten har Index fått detaljplanen godkänd för att utveckla 1 500 lägenheter samt ca 84 000 kvadratmeter kommersiella ytor.

 

Lakeland Downtown West skapas för att möta den höga efterfrågan på bostäder från växande företag i området och framtida invånare som vill etablera sig i Lakeland-området.

 

I den nya stadsdelen avser Index skapa lägenheter, detaljhandel och kommersiella lokaler. Utvecklingen sker på den industrifastighet Index gick in i under våren för ett underliggande fastighetsvärde om ca 300 miljoner SEK. Projektet liknar i mångt och mycket det projekt Index gjorde i Stockholm, Västermalmsstrand, där vi förvandlade ett nedslitet industriområde till en ny stadsdel med eftertraktade bostäder och lokaler.

– Under de senaste åren har Polk County, där Lakeland Downtown West ligger, varit det område med högst tillväxt i hela Florida, säger Bjarne Borg, VD och styrelseordförande för Index Investment Group, och tillägger:

– Nu ser vi fram emot nästa steg i projektet, att slutföra konceptdesignen och få våra ritningsförslag godkända. Samarbetet med staden har i det här projektet varit ett sant nöje och den nya detaljplanen antogs rekordsnabbt på 2 månader från ansökan i juni till godkännande i augusti.

Index Investment Group har gjort omfattande investeringar i såväl flerbostadshus, som kommersiella fastigheter i Florida. Allt ifrån de centrala delarna av Florida till Florida Keys

Fler Nyheter från förstasidan

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Nära megaaffär – kan frukta stor förlust

Parterna kan vara påväg att nå ett avslut.

Nrep förvärvar 283 nya

Förvärvar nyproducerat. Gått in om ”kapat” tidigare uppgjord affär.

Newsecs spaning – Max Barclays tre favoriter

Anser att svenska kontor fått oförtjänt dåligt rykte. Dock orolig för Sveriges rykte.

Kvintett startar nytt bolag – efter försäljningen till SBB

Läs om vilka som finns med bakom bolaget.

Bildextra: Nya Albano – hela 5 miljarder senare

Från farligt, osäkert och smått bortglömt till något som ska bidra till att lyfta hela huvudstadsregionen.

Tillbaka till förstasidan