
Ikea kräver t-bana för nytt varuhus vid Globen
Hopp om nytt varuhus i Slakthusområdet. I mitten av november avslöjade Fastighetsvärlden i en stort uppslagen artikel att en ny t-banestation kan rädda Ikeas planerade etablering vid Globen (läs mer här, där finns även flera kartor).
Nu har DN talat med Ikeas Sverigechef Håkan Svedman som berättar att det måste finnas en tunnelbaneanslutning nära det planerade varuhuset för att det ska bli verklighet.
– Om jag ska vara konkret handlar det om att det måste finnas en tunnelbaneanslutning väldigt nära för att det ska fungera till vårt varuhus. Kunderna ska på ett enkelt sätt kunna ta sig dit och tillbaka och få med sig en del varor, säger Håkan Svedman till DN.
– Vi har ett enormt ansvar att kunden inte ska behöva känna sig beroende att ta bilen för att kunna handla. Det gäller för alla marknader, men kanske speciellt i Stockholm som är så trafiktät, fortsätter han.
I Stockholms stadshus är politikerna inte helt överens om Ikeaetableringen i Slakthusområdet. Ikea/Ikano har fått förlängd option på sitt planerade bygge. Totalt planeras det för 136.000 kvm handel.
Fastighetsvärlden Idag 2015-02-02