If-huset värderas upp 8,3 procent

Enfastighetsbolaget Solnaberg Property AB har fått sin endast tillgång, If-huset i Berghamra i Solna, uppvärderas med 8,3 procent.

Annons

Solnaberg Property AB har genomfört en sedvanlig årsskiftesvärdering 2021/2022 av bolagets fastighet Bladet 3.

I fastighetsvärderingen som gjorts, liksom vid tidigare tillfällen, av Svefa AB har Bladet 3 åsatts ett marknadsvärde om 1 300 mkr inom ett värdeintervall om 1 250 till 1 350 mkr. Värderingen innebär en värdejustering om + 8,3 % jämför med motsvarande värdering vid föregående årsskifte.

Uppvärderingen av Bladet 3 med 100 mkr under 2021 speglar de värdehöjande investeringar som gjorts i fastigheten vilket i kombination med nyuthyrning skapat ett ökat fastighetsvärde trots den oro som i stort kännetecknat marknaden för kontorsfastigheter under det senaste året, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Problem för Subway – men vill satsa offensivt

Flera enheter har stängt ner de senaste åren. Nu även hos URW.

Hagabacken tar in 721 mkr – fyra nya aktieägare

Bolaget förbereder sig för en notering under 2028.

Lämnar Wallenstam och Niam för Alecta

Tecknar avtal om nästan 2 000 kvm kontorslokaler.

Drar sig ur affär med hela 445 bostäder

Bolaget känner sig inte välkomna av kommunpolitikerna.

Franskt parfymhus öppnar mitt i Stockholm

Kedjans första butik i Norden.

Tillbaka till förstasidan