ICA Fastigheter vill komplettera sin satsning vid Bromma Blocks med ett hotell.
Ica Fastigheter köpte för ett år sedan fastigheten Trafikflyget 8 vid Bromma Blocks. Nu har bolaget arbetat fram ett koncept för såväl handel som för hotell på fastigheten som innehåller en byggrätt om cirka 45.000 kvm LOA.
Hotelldelen ska placeras ovanpå handelsdelen och planeras för cirka 240 rum om totalt cirka 10.000 kvm, inklusive restaurang och lobby.
– Tillsammans med hotellrådgivaren Annordia har vi definierat behovet av ett long stay-hotell, men vi vill inte begränsa oss av det. Operatören får förstås välja koncept, säger Fredrik H Johansson, projektutvecklare vid Ica Fastigheter, som nu söker en lämplig operatör till hotellet.
På övriga ytor planerar bolaget för ett 30-tal butiker, varav det kan bli aktuell med en stor Ica-butik. Ingången till handelsdelen och hotellet blir precis bredvid den upphöjda tvärbanestationen. Nyligen förvärvade CBRE GIP Bromma Blocks och bolaget planerar för en utbyggnation om 23.000 kvm, varav 15.000 kvm handel och service i en galleriadel. Önskermålet och visionen är att kunderna ska kunna gå mellan de båda fastighetsbolagens galleriadelar utan att märka någon skillnad.
– Vår förhoppning är att H5 (projekts namn) kommer att kopplas ihop med befintlig handel, men kan också fungera som en egen enhet med Ica som ankare, säger Fredrik H Johansson.
Ica Fastigheter hoppas på byggstart våren 2018, att handelsdelen ska vara klar i slutet av 2020 och att hotellet, ska vara färdigställd i början av 2021.
Wester + Elsner står för arkitekturen.
Totalt kommer den uthyrbara handelsytan i Bromma Blocks bli drygt 100.000 kvm, alltså ungefär lika stort som Mall of Scandinavia men något större än Täby Centrum.
Våren 2016 förvärvade Ica Fastigheter tomträtten Trafikflyget 8 vid Bromma Blocks från Johan Thorell och Peter Harge (läs mer här). Under hösten 2016 friköpte man tomträtten från Stockholms stad.
(texten är ursprungligen publicerad i magasinet Fastighetsvärlden nr 3/2017)






