Hyrorna i Helsingborg klara

Tidigare i höst vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Helsingborg. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i Helsingborg höjs med 5,25 procent från den 1 januari 2025.

Annons

– Beslutet innebär en höjning som ligger över de nivåer som diskuterats vid förhandlingsbordet med Hyresgästföreningen, men är ändå lägre än vad som behövs för att täcka de stora kostnadsökningar som branschen just nu står inför. Kostnaderna för att förvalta bostäder har ökat mer än den övriga ekonomin, medan hyrorna har släpat efter. För att möta hyresgästernas förväntningar behöver hyrorna utvecklas långsiktigt, säger Magnus Hulthe Andersson, näringspolitiskt ansvarig på Fastighetsägarna Syd.

Hyresförhandlingarna inleddes i juni när Fastighetsägarna Syd påkallade extra tidigt för att hinna klart i god tid till årsskiftet. Förhandlingarna pågick sedan i tre månader utan att parterna kom överens. Med stöd i den nya lagstiftningen från 2023 vände sig Fastighetsägarna till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd. Nu har skiljemannen Vanja Lycke lämnat sin rekommendation för hyrorna Helsingborg.

Nu när skiljemannen sagt sitt ska parterna inom två veckor omsätta skiljemannens rekommendation i en förhandlingsöverenskommelse.

– Rekommendationen är tydlig och gäller hela beståndet som omfattas i tvisten. Nu har vi ett gemensamt ansvar att snabbt omsätta rekommendationen praktiskt så att hyresgäster och hyresvärdar kan få besked innan årsskiftet om 2025 år hyra, säger Magnus Hulthe Andersson.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Slår till och köper för 550 mkr

Gör ytterligare ett förvärv i Sverige.

Bilder: JM trivs på halverad yta

FV tar pulsen när JM mellanlandar hos Fabege.

Får toppjobb vid Castellum

”Spännande projektportfölj i attraktiva lägen”.

Hon köper nära slottet

FV berättar om köparen till omtalad fastighet i Gamla stan.

”Bra läge att vara positiv till fastighetsaktier”

FV Fokus. FV frågar ut Johan Edberg, fastighetsanalytiker på Handelsbanken. Så går börsen framöver. Risker och möjligheter segment för segment. Favorit-vd på fastighetsbolagen.

”Mer troligt att hyresnivåerna sjunker något”

FV Fokus. Intervju med Nina de Besche om lokalhyresmarknaden. ”Väldigt många lokalalternativ”  Dags att ge upp? Förväntningarna på Avanti.

Capman köper från Mitsubishi

Målet är att riva och skapa 43.000 kvm nytt.

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Jätteanläggning byggs ut till hela 220.000 kvm

Distributionscentret kommer att motsvara hela 40 fotbollsplaner.

Carolina Leeman, affärsenhetschef First Office. Kista.

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Tillbaka till förstasidan