Hyrorna hos Wihlborgs upp 10 procent

Förvaltningsresultatet hos Wihlborgs ökade med 12 procent. Hyresintäkterna ökade med 10 procent, vilket är ett rekord för det fjärde kvartalet i rad. Det skånska bolaget har redovisat siffrorna för första kvartalet.

Annons

Nyckeltalen jan-mars 2026:

  • Hyresintäkterna ökade med 10 procent till 1 150 Mkr (1 045).
  • Driftsöverskottet ökade med 9 procent till 800 Mkr (731).
  • Förvaltningsresultatet ökade med 12 procent till 520 Mkr (463).
  • Periodens resultat ökade till 548 Mkr (431), motsvarande ett resultat per aktie om 1,78 kr (1,40).

Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs, kommenterar det första kvartalet:

– Wihlborgs redovisar en fortsatt tillväxt även i det första kvartalet 2026. Hyresintäkterna ökade med 10 procent till 1 150 Mkr, vilket är ett rekord för det fjärde kvartalet i rad. Även driftsöverskottet och förvaltningsresultatet har ökat jämfört med samma period 2025, och det långsiktiga substansvärdet (EPRA NRV) har på 12 månader ökat med 10 procent, justerat för betald utdelning.

– Beslutsprocesser tar just nu längre tid än normalt på grund av en generell avvaktan, men vi ser samtidigt god potential i pågående hyresgästdiskussioner. Vår historik är stark, med endast två kvartal med negativ nettouthyrning på sjutton år. Parallellt fortsätter vi att investera i nya projekt och förvärv som stärker vår position på våra marknader.

– Den 1 januari trädde våra nya hållbarhetsmål i kraft. Målen är utformade för att bättre möta ökade förväntningar från våra intressenter och för att stärka kopplingen till relevanta ramverk och regelverk. Vi har även breddat flera områden, bland annat inom klimatanpassning, cirkulära materialflöden och hantering av köldmedia. Vi har också stärkt bolagsstyrningsperspektivet med ökat fokus på transparens, leverantörsansvar och antikorruption samt hur ESG integreras i styrning och beslutsfattande.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Krönika

Ge bollen till de privata fastighetsägarna!

Stig Svedberg om en brist som borde åtgärdas – för allas bästa.

Porträttbild på martin Fischer och Max Tran. Visionsbild på Kvarteret Trollvagnarna i Sollentuna.

Idé till färdig byggnad – billigare med ny metod

Kan få ner kostnaderna med 45 %. Exklusiv intervju med amerikanska professorn som skapat metoden.

Tillbaka till förstasidan