Nya hyresgästen i Frihamnen: ”Ser inga risker”

Nätverksföretaget MagasinX hyr hela 15 000 kvm av Fastpartner i gamla börshuset i Stockholm. Bolag har redan börjat flytta in och grundaren till MagasinX, Dan McCormick, uppger för FV att det finns ett stort intresse från både svenska och europeiska bolag att etablera sig där. Han ser ingen risk med den stora förhyrningen, utan är istället redo att öka.

Annons

Det är en av de största förhyrningarna i Stockholmsområdet under de senaste åren.

MagasinX ska bli en kreativ hub för både startups och etablerade företag som arbetar med mjukvara och hårdvara och många av dessa bolag vill finnas i den svenska huvudstaden.

– Stockholm är populärt nuförtiden. På grund av alla mjukvaruframgångar på sistone har vi blivit världsledande. Det är nog bara San Francisco som är före Stockholm, säger Dan McCormick när FV når honom över telefon.

Några företag har redan flyttat in i Magasin X på Tullvaktsvägen i Frihamnen, men vilka de är vill Dan McCormick än så länge hålla hemligt.

– Vi planerar att öppna MagasinX officiellt först någon gång efter sommaren, säger han.

Men han berättar att det handlar om bolag som utvecklar olika lösningar som behövs för att AI ska komma in i den fysiska världen från den digitala, till exempel robotar och drönare.

Företagen som etablerar sig i MagasinX ska kunna möta varandra på ett enkelt sätt och samarbeta och efterfrågan på lokaler från den här typen av företag är stor.

– Flera behövde komma in redan nu. De hängde på låset, kunde inte längre sitta i någon källare utan behöver ordentliga lokaler, säger han.

Dan McCormick tycker att Frihamnen är ett bra läge för den här branschen.

– De behöver ha tillgång till lastkajer, som inte alltid finns vid centralare kontor inne i stan. Samtidigt behöver de finnas hyfsat centralt för att locka rätt arbetskraft.

Därav valde McCormick bort Kista. Han anser också att bolagen skulle bli för ensamma där och att det behövs en annan miljö än den Kista erbjuder.

Ser du några risker med att hyra 15 000 kvadratmeter?

– Nej, jag tänker att utifrån hastigheten detta går med än så länge ser jag inga risker. Vi tittar redan på andra fastigheter i Frihamnen. Vi ser snarare att det blir ett problem att inte alla företag får plats i MagasinX. Såklart kan saker förändras, men tittar vi på behovet idag och tillväxttakten av segmentet så ser det bra ut, säger han.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Krönika

Ge bollen till de privata fastighetsägarna!

Stig Svedberg om en brist som borde åtgärdas – för allas bästa.

Porträttbild på martin Fischer och Max Tran. Visionsbild på Kvarteret Trollvagnarna i Sollentuna.

Idé till färdig byggnad – billigare med ny metod

Kan få ner kostnaderna med 45 %. Exklusiv intervju med amerikanska professorn som skapat metoden.

Tillbaka till förstasidan