Hyper Island flyttar in hos Fabege

Utbildningsföretaget Hyper Island har tecknat ett hyresavtal med Fabege om 2.000 kvadratmeter i Trikåfabriken 9 i Hammarby Sjöstad.

Annons

Hyper Island tillträder sina nya lokaler i juli nästa år. Hyresavtalet löper på sju år med en snitthyra på 3.200 kronor per kvadratmeter.

Bolaget grundades i Karlskrona för 22 år sedan och har idag kontor i Manchester, London, New York, Sao Paulo, Singapore och Karlskrona. Huvudkontoret finns idag vid Telefonplan i Stockholm.

Företaget erbjuder bland annat heltidsutbildningar, förändringsledning till företag och intensivkurser inom digital transformation.

– Vi har väldigt speciella behov av flexibla lokaler eftersom vi är både en skola och ett huvudkontor med många anställda. Vi letade länge efter lokaler som passar oss och föll för Trikåfabriken, säger Johanna Lindquist, director of business operations på Hyper Island.

Efter Fabeges uthyrningar till Naturvårdsverket och Hyper Island återstår nu runt 5.000 kvadratmeter i Trikåfabriken.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Tillbaka till förstasidan