Hufvudstadens fastighet Hästhuvudet 13 ligger i hörnet Kungsgatan och Sveavägen. Foto: Hufvudstaden

Hufvudstaden satsar 135 miljoner i Hästhuvudet 13

Hufvudstaden går snart igång med en större ombyggnation av fastigheten Hästhuvudet 13, vid korsningen Sveavägen och Kungsgatan, i centrala Stockholm. Det rör sig om kontorslokaler om 3.100 kvm, fördelade över sex våningsplan, som ska få ett lyft.

– Fastigheten är i behov av en större uppdatering. Vi har just nu en del vakanta våningsplan och då passar vi på att genomföra en renovering för att skapa riktigt attraktiva kontorsytor, säger Frida Wijkström, chef för affärsområde Stockholm på Hufvudstaden, till Fastighetsvärlden.

Bland annat kommer en uppgradering av tekniska installationer att genomföras. Arbetet ska vara klart årsskiftet 2023/24.

– Vi kommer att skapa mer flexibla, effektiva lokaler i en ikonisk fastighet från 1919. Det är en förädling av en arkitektonisk pärla som kommer resultera i fantastiska kontor i en av Stockholms mest kända korsningar.

I gatuplanet, som inte berörs av investeringen finns bland annat Adidas som hyresgäst sedan 2001 (här fanns tidigare restaurangen och nattklubben Monte Carlo).

Hufvudstaden har ägt och förvaltat Hästhuvudet 13, hörnhuset, sedan 1929 och förvärvade grannfastigheten Hästhuvudet 3, längs Kungsgatan, 1999. Sedan 2000 är husen sammanbyggda, men den sistnämnda berörs inte av investeringen nu och det finns för tillfället inga genomgående våningsplan.

Huset mot Sveavägen ritades av Sven Wallander och Hjalmar Westerlund och uppfördes 1919 för byggherre Rolf Wessmans räkning. Huset har byggts om i flera omgångar, den mest omfattande 1954 när tunnelbanan fick sin dåvarande ändstation Kungsgatan (nuvarande Hötorget) i bottenplanet.

Hufvudstaden äger totalt tre av fastigheterna i korsningen. De övriga båda är Oxhuvudet 18 (Strömshuset) och Järnplåten 28. Den fjärde fastigheten är Konserthuset (med beteckningen Konserthuset 2) som ägs av Stockholms Konserthusstiftelse

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Nära megaaffär – kan frukta stor förlust

Parterna kan vara påväg att nå ett avslut.

Nrep förvärvar 283 nya

Förvärvar nyproducerat. Gått in om ”kapat” tidigare uppgjord affär.

Newsecs spaning – Max Barclays tre favoriter

Anser att svenska kontor fått oförtjänt dåligt rykte. Dock orolig för Sveriges rykte.

Kvintett startar nytt bolag – efter försäljningen till SBB

Läs om vilka som finns med bakom bolaget.

Bildextra: Nya Albano – hela 5 miljarder senare

Från farligt, osäkert och smått bortglömt till något som ska bidra till att lyfta hela huvudstadsregionen.

Tillbaka till förstasidan