HUI: Amazon till Sverige i höst

Den amerikanska e-handelsjätten Amazon kommer till Sverige i höst. Det uppger HUI och detaljhandelskonsulten Markus Varsikko. Därmed kommer den svenska shoppingkartan att ritas om.

Annons

– Etableringen sker i höst, säger Emma Hernell, vice vd på HUI Research til DN.

Fastighetsvärlden har flera gånger tidigare berättat om flera indikationer om att Amazon varit på väg att etablera sig i Sverige. Frågan under den senaste tiden har snarare varit ”när” istället för ”om”.

Fastighetsvärlden har bland annat avslöjat att den förhyrning som systerbolaget Amazon Web Services (AWS) gjort av Vasakronan i nya Sergelhuset i centrala Stockholm är mycket stor. Den förhyrningen innebär tre gånger så stora lokaler som bolaget hyr idag. De extra ytorna skulle kunna vara för e-handelsjätten, läs mer här. Eskilstuna har pekats ut som en plats för lagret. Till en början kommer leveranserna dock att ske från Tyskland.

Nu bekräftar flera källor för DN att lanseringen är nära.

Exakt när utrullningen inträffar är inte officiellt. Emma Hernell tror att det sker i samband med Black Friday, så som det skett under tidigare lanseringar.

Detaljhandelskonsulten Markus Varsikko bekräftar uppgifterna om att en lansering i Sverige sker till hösten men säger att han tror att det sker i september eller oktober.

– Det är bara Amazon som vet med säkerhet men det är miljontals detaljer som ska fungera vid en lansering, inte ens Amazon skulle ta risken att lansera under Black Friday när trycket är så stort, säger han.

När DN frågar Amazon om uppgifterna blir svaret:

”Tyvärr kan vi inte kommentera rykten och spekulationer”, skriver Bruce McLachlan vid Amazons presstjänst.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Hit flyttar SBAB

Hyr hela 5.100 kvm. Lämnar Solna Business Park och flyttar till centrala Stockholm.

Juryn: Årets bästa köp 2024

Läs vilka som korats som de fem bästa förvärven under 2024.

Stor butik vid Stureplan stänger

Den största butiken har stängt igen.

Söker 4.000 kvm kontor i innerstaden

Myndighet öppnar för att flytta. Läs vad man söker och i vilka delmarknader.

11 fräscha miljarder till fastigheter

Nytt partnerskap skapar ny möjlighet till mer aggressiv finansiering av nordiska fastigheter.

Tillbaka till förstasidan