Bilden till höger visar hur det såg ut på NK-taket sommaren 1969. Bilder: NK och Ingemar Gram/Stockholmskällan.

Hufvudstaden vill öppna takterrass på NK

Takterrasser öppna för alla är den senaste flugan i centrala Stockholm. Nu kan även den allra mest klassiska takterrassen återuppstå.

Annons

Fastighetsvärlden kan berätta att Hufvudstaden planerar för att bygga en takterrass på NK-huset mitt i Stockholm.

– Vi skulle gärna få en detaljplan för att kunna bygga en takterrass, säger Bo Wikare, vice VD vid Hufvudstaden, till Fastighetsvärlden.

Det skulle kunna handla om kafé, bar eller/och restaurang. Enligt uppgift till Fastighetsvärlden är Stockholm stad positivt till idén, men det finns ingen handläggare tillgänglig för att arbeta med projektet.

Det har tidigare funnits en takterrass på NK med den försvann i början av 1980-talet efter att fastighetsägaren byggde på byggnaden med en kontorsvåning. Förutsättningen för en takterrass om några hundra kvadratmeter bedöms alltjämt som goda. Att under 40-, 50, 60-och början på 70-talet äta lunch på taket en solig sommardag var för många en höjdpunkt. På 30-talet fanns till och med en golfbana på takterrassen och den invigdes av prins Sigvard Bernadotte.

Hufvudstaden blev ägare till NK-huset (fastigheterna Hästen 19 och 20, Spektern 14) 1998 i samband med köpet av NK Cityfastigheter. NK slog upp portarna på Hamngatan 1915 (med stadens första rulltrappa!) efter att tidigare ha legat vid Stureplan. Grundaren Josef Sachs hade 1912 kommit över en tomt om 4.800 kvm på Hamngatan och därefter förverkligade han sin dröm.

Det finns idag tre större takterrasser i centrala Stockholm som är öppna för allmänheten och som har tillkommit de senaste åren. Först ut var Skandia Fastigheter på Sveavägen våren 2015. Därefter har en takbar öppnats på Continental på Vasagatan hos Jernhusen och nyligen öppnade Tak på Urban Escape som AMF Fastigheter äger. I höst ska även en publik yta öppnas i The Bank som ägs av SEB Trygg Liv på Arsenalsgatan på Blasieholmen och om några år ska även takterrassen på Vasakronans storprojekt Sergelhuset vid Sergels torg stå klart.

Vykort som visar utsikten från NK:s tidigare terrass.
NK-taket var en populär mötesplats. Foto: Centrum för näringslivshistoria
Öppnade juli 2015. Skandia Fastigheter har en stor takterrass på Sveavägen 44. Den var först ut av de nya stora.
Öppnade april 2016. En stor takterrass finns på Scandic Continental på Vasagatan, i en fastighet som ägs av Jernhusen.
Öppnade i april 2017. Högst upp på Urban Escape mitt i city finns TAK. Fastigheten ägs av AMF Fastigheter.
Öppnar om några år. Vasakronas planerar för en takbar när nuvarande SEB-komplexet byggs om och förvandlas till Sergelhuset, läs mer här.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 i nytt Coop-köp

Förvärvar ytterligare åtta fastigheter från Coop.

Norsk jätte satsar i Sverige

Har byggt flera fastighetsfonder i Norge. Går vidare till Sverige, Danmark och Finland via ny nordisk fond.

Oscar Engelberts bolag som äger konkursade Parkgate kan komma att behöva betala tillbaka mångmiljonbelopp. Foto: Montage

Förundersökning inledd runt Oscars bolagshaverier

Utredning om grova brott väntas ta flera månader.

Förvärvar bostadsfastighet i Birkastan i Stockholm

FV berättar om kvadratmeterpriset.

Helheten ska vara större än delarna

FV Fokus. FV frågar ut Annica Carlsson, vd på Equator Arkitekter. Om att lyfta stadsmiljöer. Vad som är värt att bevara. Motsättningarna inom hållbarhetsbegreppet.

Hyr ut hel fastighet till myndighet

Tar helt hus om 12.400 kvm på Kungsholmen.

Marriott satsar i Stockholm

Kedjans tionde i Stockholm. Marknadsförs inför 250 miljoner medlemmar.

Coworkingaktör öppnar restaurang

Ger sig in i restaurangbranschen. ”Vi är en udda fågel inom coworkingbranschen.”

Krönika

Framförhållning – eller panik i slow motion

Viktoria Walldin om att ställa sig i Blomsterfondens bostadskö, att tänka om och att vilja ha odling och vinkvällar på seniorboendet. Om det finns några rum kvar då.

Stopp för Stockholms stads miljardaffär – för nu

Affären innehåller 1.200 bostäder.

Bekräftat: Brutal tysk miljardsmäll vid affär

FV:s uppgifter bekräftas.

Inflationsmålet om 2 procent är det viktigaste.

Som väntat: Styrräntan lämnas oförändrad

Förväntas ligga kvar på samma nivå en tid framöver.

Tillbaka till förstasidan