Hufvudstaden hyr ut totalt 2.700 kvm på Kungsgatan

Under 2025 har Hufvudstaden tecknat hyresavtal om totalt 5.600 kvadratmeter kontorsyta i sina fastigheter i centrala Stockholm. Av dessa återfinns drygt 2.700 kvadratmeter på Kungsgatan, en av stadens mest eftertraktade adresser för företag som söker ett cityläge med karaktär, kommunikationer och puls.

Annons

Flera nya företag har under året valt att etablera sig på Kungsgatan, däribland We Select, ett HR-techbolag specialiserade på rekryterings-marknadsföring och employer branding, XPartners Group, en koncern med bolag inom projektledning för samhällsbyggnad, samt det växande techbolaget Skansen Technologies.

– I en utmanande kontorsmarknad är det mycket glädjande att vi fortsatt ser stark efterfrågan på kontor i citylägen. Det bekräftar både lägets attraktionskraft och vår förmåga att erbjuda moderna kontorslösningar med hög kvalitet. Vi är stolta över att välkomna fler företag till våra fastigheter i bästa läge, säger Anne-Li Åldstedt, Uthyrningschef på Hufvudstaden.

I samma område erbjuds nu även en sällsynt möjlighet för större företag att etablera sig i en hel fastighet: The Corner. Fastigheten är belägen i korsningen Norrlandsgatan och Brunnsgatan, med närhet till Kungsgatan, och erbjuder upp till 5.400 kvm kontorsyta – med möjlighet att anpassa ytorna för en eller flera hyresgäster.

Kungsgatan är en av Stockholms mest ikoniska gator – ett historiskt nav för handel och kontor, som erbjuder en unik kombination av karaktär, citypuls och närhet till hela stadens utbud. Läget har ett rikt restaurang- och serviceutbud och utmärkta kommunikationer med både tunnelbana, pendeltåg och bussar inom gångavstånd.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Video: Heta stolen med Ringnes – På rätt väg igen

Pandox storägare Christian Ringnes om planerna framåt.

Storsala köper fastighet i Västerort med stor byggrätt

Finns potential för bostadsutveckling.

Unikt townhouse i Lärkstaden till salu

1 500 kvm mitt i Stockholm. Kändisarkitekt utvecklat. Projektet tickar nog merparten av boxarna.

Kommunalt bolag vill sälja fyra centrala fastigheter

Totalt uthyrningsbar lokalyta är cirka 20 000 kvm.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs även om vakansutvecklingen sedan 2021 för 14 investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag. Högaktuellt seminarium stundar.

Klövern köper i Slakthusområdet för 300 mkr

Ska bygga 150 bostadsrätter. Säljaren har ägt fastigheten sedan 1980.

SBF i partnerskap med BauMont värt upp till 6 mdr

Initialt förväntas investeringar motsvarande två miljarder kronor genomföras.

Bakslag för plan att bygga ut hotell på Östermalm

Vill utöka med nästan 50 rum.

CapMan säljer ”helikopterhuset” i Västberga

Fullt uthyrd på långt kontrakt.

Global snabbväxare till Mall of Scandinavia

Hyllades nyligen av The Financial Times. Etablerar sig i högt tempo i stora delar av världen.

Blir ny vd för Tengbom

”Jag älskar att vara arkitekt, och jag tror på arkitektens roll i samhället”.

Stort avtal för Åke Sundvall

537 bostäder och 10 000 kvm lokaler. Tre torn i blickfånget

Episurf köper för 845 mkr – favorit i repris sju år senare

31 000 kvm i samma stad. Arena, skolor och kontor. FV berättar om likheten mellan två miljardaffärer.

Tillbaka till förstasidan