Hufvudstaden ändrar i koncernledningen

Hufvudstaden genomför flera förändringar i koncernledningen.

Nya roller

Kort om de tre chefer som fått nya roller i Hufvudstadens koncernledning.

Bo Wikare är vice vd och kommer närmast från rollen som Chef Affärsutveckling på Hufvudstaden. Mellan oktober 2019 och juni 2020 var han under vd Ivo Stopners sjukfrånvaro tf vd för Hufvudstaden och mellan oktober 2017 och juli 2018 var han tf vd för AB Nordiska Kompaniet. Bo Wikare har varit anställd i företaget i 26 år.

Mattias Nygårds arbetar idag med affärsutvecklingsfrågor på Hufvudstaden och har haft olika ledande befattningar på företaget i
13 år bland annat som Varuhuschef NK Stockholm och som Chef Affärsområde NK och vd för AB Nordiska Kompaniet.

Anders Nygren har varit anställd i Hufvudstaden i 14 år och innehaft flera ledande befattningar inom koncernen, bland annat som Chef Fastighetsutveckling. Anders Nygren är idag Chef Affärsområde Stockholm och ingår sedan 2006 i koncernledningen.

Visa faktaruta

Hufvudstaden befinner sig i en intensiv utvecklingsfas med stora pågående och planerade projekt samtidigt som rådande pandemi ställer krav på ökad lyhördhet och anpassningsförmåga.

För att ytterligare stärka ledarskapet och satsningen på affärsutveckling görs följande förändringar i koncernledningen per den 1 oktober 2020.

Bo Wikare utses till ny Chef Affärsområde NK, tillika vd för AB Nordiska Kompaniet. Han kvarstår som vice vd i Hufvudstaden och ingår fortsatt i koncernledningen. Wikare var tidigare Chef Affärsutveckling, en roll som Mattias Nygårds tar över vilket innebär att även han tar plats i koncernledningen. Vidare utser styrelsen Anders Nygren, Chef Affärsområde Stockholm, till vice vd i Hufvudstaden.

– De tre chefer som nu tar sig an nya roller i koncernledningen har alla lång erfarenhet från ledande befattningar i fastighets- och retailbranschen. De har alla gemensamt att de varit många år på Hufvudstaden och i tider av förändring känner jag mig mycket trygg med att få jobba tillsammans med en så erfaren och kompetent koncernledning. Vi fortsätter att utveckla våra verksamheter och har nyligen lanserat e-handel för NK och öppnar vår första egna coworking-anläggning om ett par månader. Det är bara två av alla projekt vi har på gång i Stockholm och Göteborg, säger Ivo Stopner, verkställande direktör, Hufvudstaden.

I samband med att Bo Wikare tillträder som vd för AB Nordiska Kompaniet (NK) lämnar tidigare vd Henrik Andreasson bolaget.

Fler Nyheter från förstasidan

Värvar tidigare topp

FV berättar om den nya utmaningen.

Oscar: ”Det finns mycket jag vill göra”

Oscar Engelbert om framtiden efter att han lämnar vd-stolen. FV berättar om ett ”hemligt” kontorsprojekt i Los Angeles.

Köper invid Älvsjö centrum

Anrikt konditori bland hyresgästerna.

Dan Olofsson och Percy Nilsson frias i hovrätten

Ingen insiderhandel skedde i samband med försäljningen av Victoria Park.

Huvudspåret: Klyva SBB i tre delar

Många spekulationer kring SBB:s framtid. FV pekar ut möjliga svenska köpare. Kan vara tydlig parallell till storaffär 2008.

Norska miljardären som är näst störst i Fabege

En av de rikaste i Europa. Har gjort inbrytningar i Sverige tidigare.

Värdet på Turning Torso ner

Läs om värdeutvecklingen för Sveriges näst högsta byggnad.

Balders plan på 230.000 kvm

Vill skapa framtidens logistiklösningar.

Engelbert avgår som vd

Överens med styrelsen. Behöver ny inriktning. Stannar kvar i styrelsen.

Uppgift: Här öppnar Apple nummer fyra i Sverige

Efter fiaskot vid Kungsträdgården kan det bli en andra butik i 08-området.

CBRE IM utvecklar logistik om 46.000 kvm

Förvärvar mark utanför Helsingborg och bygger logistik på spekulation.

Coor hyr 4.500 kvm av Fabege vid Haga Norra

Fabeges projekt uthyrt till två tredjedelar.

Kontor i ett klot

CA Fastigheter projekterar för hotell och kontor i två gamla gasklockor.

Perfekt storm stoppar bostadsbyggen

Tvärnit på alla sätt. Men det finns sätt att få igång bostadsmarknaden. En expert på Tango ser fler möjlig­heter, men ...
Tillbaka till förstasidan