Hotel Christian IV, Kristianstad, Strawberry

Hotel Christian IV blir en del av Strawberry

Hotel Christian IV i Kristianstad blir en del av Strawberry. Hotellet som ursprungligen byggdes för att bli stadens nya bank 1901 renoveras nu för att den 1 april 2025 öppna under ny flagg och bli del av hotellkedjan Clarion Collection.

Annons

Hotellets 86 hotellrum, konferenslokaler och övriga ytor renoveras sedan en tid tillbaka för att den 1 april 2025 öppna som en del av Strawberrys nordiska hotellkedja Clarion Collection. Nytillskottet till Strawberry är resultatet av ett större samarbete med hotelloperatörsbolaget Gest Hotels som driver 14 hotell runt om i Skandinavien.

– Det känns otroligt roligt att få välkomna hotellet och teamet till Strawberry-familjen. Tillsammans förädlar vi nu hotellet för att lyfta fram byggnadens historia och varma atmosfär. Tillsammans med Clarion Collections unika koncept där man bjuder sina gäster på både frukost, eftermiddagsfika och middag så kommer vi att ge gästerna en känsla av att de kommit hem. Allt för att gästerna ska kunna sänka axlarna och enbart koncentrera sig på att ha det bra, säger Petter Stordalen, ägare av Strawberry.

– Vårt hotell i Kristianstad är ett av våra allra finaste hotell, och vi är därför oerhört entusiastiska över att kunna ge det ett varumärke och koncept som det förtjänar. Den förädling vi nu gör av hotellet är en del av vår repositioneringsstrategi där vi vill optimera våra produkter genom att knyta oss till de bästa samarbetspartnerna för varje enskilt hotell och destination, säger Gests vd och koncernchef i Flying Elephant, Anders Moe.

Clarion Collection Hotel är en av Nordens största hotellkedjor med 53 hotell och närmare 6.000 hotellrum i Sverige, Norge och Finland. Hotellkedjan samlar personliga och rofyllda hotell med varm atmosfär och mycket omtanke. Ofta i historiska byggnader. De har ett unikt matkoncept där de bjuder på frukost, fika och middag.

Fastigheten renoveras till sin forna glans i samarbete med fastighetsägaren Host Property, som ägs gemensamt av Gelba och Flying Elephant.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Slår till och köper för 550 mkr

Gör ytterligare ett förvärv i Sverige.

Bilder: JM trivs på halverad yta

FV tar pulsen när JM mellanlandar hos Fabege.

Får toppjobb vid Castellum

”Spännande projektportfölj i attraktiva lägen”.

Hon köper nära slottet

FV berättar om köparen till omtalad fastighet i Gamla stan.

”Bra läge att vara positiv till fastighetsaktier”

FV Fokus. FV frågar ut Johan Edberg, fastighetsanalytiker på Handelsbanken. Så går börsen framöver. Risker och möjligheter segment för segment. Favorit-vd på fastighetsbolagen.

”Mer troligt att hyresnivåerna sjunker något”

FV Fokus. Intervju med Nina de Besche om lokalhyresmarknaden. ”Väldigt många lokalalternativ”  Dags att ge upp? Förväntningarna på Avanti.

Capman köper från Mitsubishi

Målet är att riva och skapa 43.000 kvm nytt.

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Jätteanläggning byggs ut till hela 220.000 kvm

Distributionscentret kommer att motsvara hela 40 fotbollsplaner.

Carolina Leeman, affärsenhetschef First Office. Kista.

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Tillbaka till förstasidan