Värtagasverket, någon gång mellan 1910-1920. Foto: Stockholmskällan.

Historiska bilder från Gasverket i Värtan

Gasverket i Värtahamnen försörjde Stockholm med stadsgas fram till 2011. Nu ska det omvandlas till ett hållbart stadsdelscentrum. Här kan du läsa om områdets historia och se flera gamla bilder.

Annons

Gasverket i Värtahamnen stod klart 1893. Det strategiska läget i Värtan, med tillgång till en hamn med stort vattendjup, järnvägsförbindelse och en stor yta att expandera på, gjorde att platsen bedömdes lämplig för ett nytt gasverk.

Redan 1853 hade Klaragasverket börjat producera gas, i första hand till gatubelysning, men när gasspisen introducerades i hemmen 1880 ökade behovet snabbt.

Projektledaren Adolf Ahlsell och arkitekten Ferdinand Boberg fick i uppdrag att skapa en gasklocka och ett tiotal tillhörande byggnader med den modernaste tekniken. Gasklockan byggdes i rött tegel med rundbågiga fönster dekorerade med mönsterband i brunt och gult tegel. De övriga byggnaderna gick i samma stil.

Bara efter några år hade efterfrågan på gas ökat ytterligare och en till klocka behövde byggas. Den togs i bruk 1900 och var då världens största gasklocka som rymde 66.000 kubikmeter gas.

Sammanlagt kom med tiden fem gasklockor att byggas och sex olika system för gasframställning användas på området. Vid framställningen av gas bildades också biprodukter. De togs till vara på olika sätt och krävde utrymme för förvaring och hantering. På plats fanns ångdrivna kranar, hissar och linbanor.

Från början användes kol som kom med båt till Värtahamnen och sen fraktades på den interna järnvägen fram till Gasverksområdet. På 1970-talet byggdes den sista klockan som då använde lättbensin och ånga som råvaror i ett spaltgasverk. Allt eftersom hushållen bytte till elspisar minskade behovet av gas. Nedläggningen av gasverkets produktion skedde 2011 då Stockholm övergick till natur- och biogas. Byggnaderna har sedan dess stått oanvända. Men nu ska CA Fastigheter väcka liv i dem igen.

Fakta: Stockholms stads databas Stockholmskällan.

Värtagasverket med gasklocka 1 och 2, någon gång 1910-1920. Foto: Stockholmskällan.
Gasverksområdet, 17 mars 1953. Foto: Jan Ehnemark, Stockholmskällan.
Hamnområdet vid Husarviken nedanför Värtagasverket, runt sekelskiftet 1900. Foto: Stockholmskällan.
Vy västerut från Lidingö med Värtagasverket i bakgrunden, 1924. Foto: Stockholmskällan.
Matsalen i Gasverksområdet. Någon gång 1920-1940. Foto: Stockholmskällan.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Vasakronan hyr ut 8.800 kvm

Tar över lokaler efter storbank som flyttar. FV berättar vilka som tappar hyresgäster.

Byrån växlar upp – värvar tolv specialister

Växer till totalt 140 medarbetare och har nu ett expertteam om totalt 20 medarbetare för frågor inom fastighet och entreprenad.

Corems glädje över 30.000 kvm efter tidigare bakslag

Förlängt två stora avtal.

Lämnar Revelop för C&W

Får toppjobb vid rådgivningsfirman.

Ny topp hos Stena

Tar över 9.000 bostäder och 250.000 kvm kommersiella lokaler

Prisrekord i Malmö – i vattennära läge

Läs om den aktuella lägenheten.

Miljardaffär på Östermalm

Stor transaktion i Stockholms innerstad i mål.

FV kartlägger: Så har Fabeges centrala bestånd ändrats

45 fastigheter har blivit 25. FV berättar om förändringen.

Nobbar försäljning: ”Pengar inte allt”

Populärt vattennära läge. Berättar för FV att försäljningsprocessen skjuts fram i två år.

Porträtt

Trivs i smått och stort

Han vill vara nära affärerna och blir rastlös när det inte händer något – även på semestern. Läs FV:s porträttintervju med Patrik Kallenvret.

SLP miljardköper – ”Vårt hittills största förvärv”

Förvärvar fem fastigheter för 1,4 miljarder. Säljaren avyttrar efter kort innehav.

Ericsson lämnar 33.000 kvm hos Corem i Kista

Lämnar ytterligare lokaler. FV berättade tidigare om att en byggnad om 20.000 kvm lämnats. Den stora sökprocessen fortgår. Arnhult kommenterar den aktuella fastigheten.

Hagabacken rekryterar

Anställd nummer sju när beståndet nått 2 miljarder.

Tar över The Park Södra

Hyr hela 3.700 kvm på Södermalm.

Tillbaka till förstasidan