Henrik Eklund.

Henrik Eklund ny vd på New Property

Henrik Eklund tillträder rollen som ny vd på New Property.

Annons

Henrik Eklund kommer till New Property med omfattande erfarenhet inom fastighets- och byggsektorn och inom ledarskap. Tidigare har han arbetat som vice vd på bygg- och fastighetsbolaget ED Gruppen där han ansvarat för att skapa nya affärsmöjligheter och utveckla koncernen. Han har även varit verksam inom den finansiella världen med olika chefsroller inom både Swedbank och Danske Bank.

– Jag ser fram emot att leda New Property in i en spännande framtid. Vårt fokus kommer att ligga på att leverera kundvärde och att stärka våra kundrelationer ytterligare. Jag är övertygad om att vi tillsammans som team kommer att nå nya höjder och sätta nya standarder inom fastighetsrådgivning, säger Henrik Eklund, ny vd

– Vi är mycket glada över att välkomna Henrik Eklund som ny VD för New Property. Hans omfattande erfarenhet och starka ledarskap kommer att vara avgörande för vår framtida tillväxt, säger Monica Hägglund, styrelseordförande.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tar över helt efter Kvalitenas konkurs

Elva fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler. Läs om värdet.

Atrium Ljungberg räddar kvar Ericsson på 31.500 kvm

Stort hyresavtal om 30.000 kvm. Bantar lokalytan med 15 procent – men mycket mindre än väntat. Kan möjligtvis ha betydelse för Kista.

Diös hyr ut 4.100 kvm i tidigare galleriaytor

Fyller upp ytor som tidigare var del av galleria. Framgångsrikt pusslande.

Krönika

Börsklipparna och friskolorna

”Den som startar en friskola för att bli rik kan fortsätta med detta.”

95% av långivarna nobbar Batljans förslag

Bakslag för Ilija Batljans förslag till lösning.

Så högt blev priset vid den stora affären vid Hötorget

FV berättar om köpeskillingen. Läs även om andra kvadratmeterpriser vid affärer i city den senaste tiden.

Life i konkurs – 79 butiker

23 av butikerna finns i Stockholmsområdet, varav sex inom tullarna.

Tillbaka till förstasidan