Hemfosa köper för 450 miljoner i tre affärer

Genom tre affärer har Hemfosa utökat sitt fastighetsbestånd och i två av affärerna ger sig bolaget in i en ny nisch – bostäder. Det största förvärvet avser 900 lägenheter i fem orter i Götaland. Dessutom ger sig Hemfosa in i ytterligare en ny nisch – ”bankverksamhet”.
Annons

Snabbväxaren tar även över juniorlån i Kefren. Genom tre affärer har Hemfosa utökat sitt fastighetsbestånd och i två av affärerna ger sig bolaget in i en ny nisch – bostäder.
Det största förvärvet avser 900 lägenheter i fem orter i Götaland. Köpeskillingen är knappt 300 miljoner och säljare är konkursade Novantor Fastighets AB. Fastigheterna finns i Västervik, Växjö, Falköping, Tibro och Tidaholm.

I Sollentuna har en byggrätt för 30 000 kvadratmeter bostäder i kvarteret Traversen förvärvats. Köpeskillingen är 100 miljoner och säljare är en privatperson från Göteborg.

I Oskarshamn har en industrifastighet om 15000 kvadratmeter förvärvats för drygt 50 miljoner. Säljare är egenanvändaren OP Kuvert som köpts upp av danska InterMail.
– Bostäderna har vi köpt för att sälja ganska snabbt. Samma sak gäller för byggrätterna i Sollentuna där vi dock skulle kunna tänkas bli ägare om det byggs till exempel äldreboende, säger Lars Thagesson, transaktionschef vid Hemfosa, till Fastighetsvärlden.

En annorlunda affär är förvärvet av delar av ”juniorlånen” i Kefren (tidigare Landic IX-strukturen). Därigenom har Hemfosa positionerat sig för en eventuell framtida affär.
– Det är en avsevärd investering från vår sida. Men det är en del där vi räknar med att kunna få avkastning, säger VD Jens Engwall.
Fastighetsvärlden Idag 2010-06-28

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

KLP Fastigheter halverar vakansen i Fleming 7

Köpte fastigheten i somras för 1,5 miljarder.

Tummen upp för Fabeges nya kontorshus

Möjlighet att påbörja kontorsprojekt inom tullarna. Krympt något i storket.

Så splittras ägande för över 100 miljarder

FV går igenom tillgångarna. Plötsligt ojämlikt ägande. ✓ Konkurrerar med sig själv. ✓ Flera smått dolda innehav.

Skruvar på budet på 40-miljardersbolaget

Sänkt men lagt till utdelning. Styrelsen rekommenderar budet.

Här är finalisterna i Coworking Awards 2025

Utser för femte året i rad årets bästa coworking inom sex kategorier.

Trio bildar jv – satsar 4 mdr på logistik

Satsningen omfattar cirka 250.000 kvm.

Newsec lämnar Stureplan

Lämnar prestigeläget efter 15 år.

Fem tävlar om AL:s nya Lilla Katarina

Fick in totalt 50 ansökningar. Läs om vilka finalisterna är.

Grönt ljus för Stenas storprojekt Kulan

Ett av Göteborgs mest spännande stadsomvandlingar om 116.000 kvm bostäder och lokaler.

Han blir ny vd för ByggVesta

Tar över efter Jenny Jonsson.

Då måste Atrium Ljungbergs Lilla Katarina stå klar

”Vår byggstart är beroende av flera parametrar där en av de viktigaste är att vi får tillträde till marken”.

Skanska i mål med ”bråkig” affär för miljard i Stockholm

Bostäder, kontor och butiker. Allt mitt på Kungsholmen. Enligt FV:s beräkning tappar säljaren 200 miljoner.

Union säljer stora Sisjö Entré

Utökar beståndet i området med 15.000 kvm.

Bershka till Gallerian

Den spanska kedjan öppnar sin andra butik i Sverige.

Tillbaka till förstasidan