Hemfosa hyr ut och satsar 245 mkr i Västerås

Hemfosa vinner uppdraget att uppföra, Socialtjänstens Hus, i Västerås. Nybyggnationen kommer att ske på Hemfosas fastighet Sigurd 6 i centrala Västerås och planeras stå klar tredje kvartalet 2021. Total investering beräknas uppgå till cirka 245 mkr.

Förslagets funktion och gestaltning såväl som Hemfosas kompetens och kundorientering i förvaltningsskedet samt hållbarhetsperspektivet lyftes fram i motiveringen.

Fastigheten, Sigurd 6, är centralt belägen i Västerås invid järnvägsstationen och är del av stadsutvecklingen inom Mälarporten (Västerås Stationsområde).

Den totala uthyrningsbara ytan omfattar cirka 7 800 kvadratmeter varav kontorsyta för Västerås Stad kommer att utgöra cirka 6 900 kvadratmeter med årlig hyresintäkt om cirka 15 mkr. Avtalslängden är 15 år. I markplan kommer det att finnas en verksamhetslokal om cirka 270 kvadratmeter som kan inrymma handel, butik eller café samt ett garage om 75-95 platser med plats för bilpool och laddplatser.

Lokalerna kommer att rymma cirka 370 anställda och möjliggöra en samlokalisering för Västerås Stads medarbetare inom socialtjänsten. Fastigheten kommer att byggas i Miljöbyggnad Silver. Byggstart är planerad till sommaren 2019 och huset väntas vara färdigställt tredje kvartalet 2021.

– Vi är glada och stolta över att Hemfosa vunnit uppdraget. Förslaget innebär ett välkomnande, flexibelt, hållbart och kostnadseffektivt hus för viktiga samhällsverksamheter. Helt i linje med Hemfosas satsning på nybyggnadsprojekt framöver, säger Annika Ekström, fastighetschef på Hemfosa.

Fler Nyheter från förstasidan

CBRE IM utvecklar logistik om 46.000 kvm

Förvärvar mark utanför Helsingborg och bygger logistik på spekulation.

Kontor i ett klot

CA Fastigheter projekterar för hotell och kontor i två gamla gasklockor.

Perfekt storm stoppar bostadsbyggen

Tvärnit på alla sätt. Men det finns sätt att få igång bostadsmarknaden. En expert på Tango ser fler möjlig­heter, men ...

Älvstrandens vd sparkad

Får gå efter extrainkallat styrelsemöte där kritisk rapport var underlag.

Slår till med köp på hela 5 mdr

Oväntad säljare till eftertraktade fastigheter.

Nystart för Obos landmärke – fyra team tävlar

Läs om de nya planerna för höghuset och vilka som fått i uppdrag att rita. Flera världsberömda arkitektfirmor anlitade.

Catella förvärvar majoritet i franska Aquila

Med förvärvet utökar bolaget sin verksamhet inom asset management och fondförvaltning.

Topplista

Största affärerna 2023

De största transaktionerna på fastighetsmarknaden rangordnas.

Bildextra: Gasklocka 2 blir till Gasometer

Stockholms stads och Pophouse nya kulturmötesplats har döpts.

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan