Vid ett extrainsatt möte igår beslutade kommunfullmäktige i Kiruna att centrum ska flyttas till Luossavaara vid sjön Luossajärvi. Det innebär att det nordvästra alternativet, som är dyrare och troligen inte kräver ytterligare flytt senare, vann.
Läs ett långt reportage om den historiska stadsflytten i Fastighetsvärlden 7–8/2006 och hur fastighetsägarna riskerar att bli offer i ett triangeldrama. (finns att beställa på hemsidan!)
Lediga jobb
Fler Nyheter från förstasidan
Skogsfastigheter för 62 miljarder till börsen
Innebär ny möjlighet att sprida riskerna med ytterligare en fastighetstyp.
Prisma förvärvar för 340 mkr
Växer med fem handelsfastigheter i södra Finland.
Skanska säljer kontorshus för 680 mkr
John Mattson säljer i Hägersten
Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.
Ratad nisch blev guldgruva
Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.
Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling
Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.
Familjeägt bolag köper inom tullarna igen
Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.
Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?
Andreas Eneskjöld tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”
Vakansen för kontor minskar i Göteborg
En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.
Thon lägger bud på Thon
Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.
SBB:s omvandling – bit för bit
Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.
Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen
Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.
SBB i megatransaktion för 32 miljarder
Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.
Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB
Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.


















