Den chilenska restaurangen Mucho Gusto är den fjärde aktören som har skrivit på för att öppna i Kronprinsen i Malmö till hösten.
Restaurangtorget får en yta om cirka 1.000 kvadratmeter, och den restaurangö där Mucho Gusto ska husera är om cirka 36 kvm, exklusive cirka 22 kvm bakomliggande lokaler.
– Det är jättekul att vi lyckats knyta till oss så många olika matupplevelser till Kronprinsen. Mucho Gusto blir en spännande krydda till vårt restaurangkoncept som vi hoppas och tror kan bli Malmöbornas nya mötesplats för lunch, after work och middag, säger Thomas Persson, head of commercial letting hos Heimstaden, i en kommentar.
Totalt kommer det finnas plats för runt 205 sittande gäster på restaurangtorget. Det kommer även finnas restauranger som vetter ut mot Mariedalsvägen, i egna lokaler.
Restauranger som tidigare skrivit på för restaurangtorget är Jou San, Möllers och Burittos & Friends. Invigning sker den 26 oktober.
Kronprinsens stadsdelscentra består av drygt 15.000 kvadratmeter kommersiell yta.
