Vinnaren av Årets Bygge 2020.

Studenthuset i Linköping är Årets Bygge 2020

Peabs projekt Studenthuset på Campus Valla i Linköping har i tuff konkurrens med 68 andra bidrag utsetts till vinnare av den prestigefyllda titeln Årets Bygge. Bakom tävlingen står branschtidningen Byggindustrin.

Annons

Studenthuset fick högst betyg inom samtliga av Årets Bygges bedömningskriterier, arbetsglädje stolthet och gott ledarskap, vilket bidrog till vinsten.

Byggherre är Akademiska Hus AB, arkitekt är White och byggentreprenör Peab. Totalkostnaden för bygget landade på 460 miljoner kronor.

Bygget av Studenthuset påbörjades våren 2017 och stod klart till terminsstarten 2019. Med sin form, storlek och röda fasad har byggnaden blivit ett nytt landmärke i Linköping. Utöver klassrum och drygt 1.000 studieplatser rymmer Studenthuset även bibliotek, kontor, kafé och restaurang, vilket gör byggnaden till en naturlig samlingsplats i en kreativ miljö.

– Det var en tuff tidsplan, men tack vare ett gott samarbete mellan Peab, Akademiska Hus och Linköpings universitet lyckades vi bli klara med projektet i tid och även hålla budgeten, säger Robert Olsson, arbetschef på Peab i en kommentar.

Hållbarhet i projektets alla delar var prioriterat redan från starten, vilket gjort att Studenthuset erhållit certifieringen Miljöbyggnad Guld. Bland annat är taket utrustat med solceller och 40 procent av inredningen är återanvänd från den nu rivna universitetsbyggnaden Origo.

– Genom att använda lokala insatsvaror kunde vi minska miljöpåverkan ytterligare, säger Robert Olsson. Med en stor andel egen personal och lokal arbetskraft kunde vi skapa effektivitet i byggprocessen. Det känns verkligen bra att Peab fått bidra till att utveckla studiemiljön i Linköping.

Juryns motivering till vinsten löd:

”En tydlig gemensam vision följd av samverkan mellan alla aktörer har präglat genomförandet. Projektet har genomsyrats av innovativa lösningar där bland annat BIM-projektering och parametrisk design har använts på riktigt, en mycket tydlig kostnadsstyrning har möjliggjort den låga byggkostnaden”.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Vakanserna tuggar uppåt

Lista över ett tiotal bolag som redovisat.

Förvärvade 2020 – nu ska det byggas en helt ny flygel

Privat ägare vill expandera ytterligare.

Coworkingbolag hyr vid Centralen

Vd:n: ”Priserna beräknas ligga ca 30 procent under konkurrenterna i närheten”.

Regeringen: Enklare byggkrav för studentbostäder

”Syftet är sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet”.

Första landat i Ballongflygaren

Gör inbrytning i Fabegeland i Arenastaden.

Fastighet & Finans om rapporter och affärer

Flera rapporter har varit sämre än analytikernas förväntningar. Även några affärer granskas.

Krisande coworking lämnat hela 40.000 kvm

Motsvarar kontorsytorna i tre–fyra Hötorgsskrapor. Förändring kan ske 2026.

Två korta kontrakt i kanonlägen i city förlängts

Kända varumärken har valt att stanna kvar i lokalerna.

Video: Yasuragis vd om nya satsningar

Se Eva Ottosson Rask, vd Yasuragi, tala på Fastighetsvärldens seminarium. Exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Hon blir ny vd på BAU

Kliver in som bolagets tredje vd. Firman har 65 anställda.

Turbulensen fortsätter – Fastators vd lämnar

Ytterligare ett vd-skifte väntas i det krisande bolaget.

Intea investerar 1,5 mdr

Tecknat kontrakt om 22.000 kvm.

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Tillbaka till förstasidan