Vinnaren av Årets Bygge 2020.

Studenthuset i Linköping är Årets Bygge 2020

Peabs projekt Studenthuset på Campus Valla i Linköping har i tuff konkurrens med 68 andra bidrag utsetts till vinnare av den prestigefyllda titeln Årets Bygge. Bakom tävlingen står branschtidningen Byggindustrin.

Studenthuset fick högst betyg inom samtliga av Årets Bygges bedömningskriterier, arbetsglädje stolthet och gott ledarskap, vilket bidrog till vinsten.

Byggherre är Akademiska Hus AB, arkitekt är White och byggentreprenör Peab. Totalkostnaden för bygget landade på 460 miljoner kronor.

Bygget av Studenthuset påbörjades våren 2017 och stod klart till terminsstarten 2019. Med sin form, storlek och röda fasad har byggnaden blivit ett nytt landmärke i Linköping. Utöver klassrum och drygt 1.000 studieplatser rymmer Studenthuset även bibliotek, kontor, kafé och restaurang, vilket gör byggnaden till en naturlig samlingsplats i en kreativ miljö.

– Det var en tuff tidsplan, men tack vare ett gott samarbete mellan Peab, Akademiska Hus och Linköpings universitet lyckades vi bli klara med projektet i tid och även hålla budgeten, säger Robert Olsson, arbetschef på Peab i en kommentar.

Hållbarhet i projektets alla delar var prioriterat redan från starten, vilket gjort att Studenthuset erhållit certifieringen Miljöbyggnad Guld. Bland annat är taket utrustat med solceller och 40 procent av inredningen är återanvänd från den nu rivna universitetsbyggnaden Origo.

– Genom att använda lokala insatsvaror kunde vi minska miljöpåverkan ytterligare, säger Robert Olsson. Med en stor andel egen personal och lokal arbetskraft kunde vi skapa effektivitet i byggprocessen. Det känns verkligen bra att Peab fått bidra till att utveckla studiemiljön i Linköping.

Juryns motivering till vinsten löd:

”En tydlig gemensam vision följd av samverkan mellan alla aktörer har präglat genomförandet. Projektet har genomsyrats av innovativa lösningar där bland annat BIM-projektering och parametrisk design har använts på riktigt, en mycket tydlig kostnadsstyrning har möjliggjort den låga byggkostnaden”.

Fler Nyheter från förstasidan

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Tillbaka till förstasidan