Som bekant kraschade Northvolt, och den mediala bilden av bolaget började knaka i fogarna för ungefär ett år sedan. En grön bubbla som lätt hade kunnat förutses, menar Christian Sandström som har skrivit en bok om Northvolts krasch som kommer ut i augusti.
Enligt Christian Sandström, docent och kolumnist i Affärsvärlden, finns det fem återkommande faktorer som orsaker till gröna bubblor:
- Ingen risk eller kostnad är för stor när någon annan betalar
- Politiker älskar gröna önskedrömmar
- Den som inte bör påverka politiken har bäst förmåga att påverka politiken
- Ingen ställer kritiska frågor förrän det är för sent
- Teknik och ekonomi hamnar i otakt med politik och retorik
– Om man får check, check, check på det behöver man tänka till, säger Christian Sandström.
2024 hade Northvolt redan börjat krackelera men i medierna syntes inget av det. Det var byggstartsbilder för fabrik i Tyskland och ny fabrik i Kanada.
– I all väsentligt är bolaget redan konkursmässigt. Karl-Petter Thorwaldsson, dåvarande näringsminister sa att man skulle köpa långkalsonger och flytta norrut. Man kan krasst säga att den som köpte långkalsonger blev barskrapad.
Problemet är att man inte kan ifrågasätta den gröna omställningen, enligt Christian Sandström. ”Du vill inte vara emot den gröna omställningen”.
– Om man söker på Northvolt och världsledande kan man se att under 2021 nämndes de två nära 100 gånger, 2023 var det 84 gånger. Plötsligt är man världsledande när den underliggande verkligheten är något helt annat.
– Om man däremot söker på Northvolt och kris var det först i september 2024 som det dök upp, 550 gånger. Men redan i december 2023 fanns det uppgifter om att bolaget förlorade 30 miljoner per batteri.
– Vi skapar inte en bättre grön politik av att politiker tar på sig hjälmar och blir fotade. Det funkar inte så. Den gröna utvecklingen sker i företag som Electrolux som gör diskmaskiner som använder mindre vatten eller kylskåp som drar mindre el. Det händer mycket bra via lagstiftning och teknikutveckling. Det är inte via de stora gröna satsningarna som den gröna utvecklingen sker.
Du är emot den gröna omställningen?
– Jag försöker använda begreppet utveckling och inte omställning. Det som fungerar är den tekniska utvecklingen. De här megasatsningarna funkar inte. Staten måste sluta hålla på med det här, det är kapitalförstöring. Kapitalet gör bättre nytta i företagen som finns i dag och som arbetar med teknikutveckling.
– Om det låter för bra för att vara sant är det nog så. Det är som att Hans och Greta går vilse i Norrland. Alla vill att det ska fungera, och man håller inte isär verkligheten som den faktiskt är och den verklighet man pratar om. Det är ett känsligt ämne.
När kollapsen sker – vems ansvar är det då?
– Det är EU:s green deal. Det är någon som har ställt fram syltburkarna, i det här fallet 1.000 miljarder över en tioårsperiod, som man kan ösa ur. Och sedan blir syltburkarna fler från kommunen, staten, lobbyism och så vidare.
Har vi tappat greppet om omställningen?
– Sju procent av världens koldioxidutsläpp kommer från EU medan Kinas andel växer hela tiden, och Indiens. Det spelar mindre och mindre roll vad vi gör i Europa. Vi måste ställa det mot de ekonomiska realiteterna. Ska vi ha elbilar på våra gator där det står Kina på batterierna, Kina på allt i bilen. Vill vi det eller inte?
Om du fick ändra på något, vad skulle det vara?
– Ta bort alla dessa other people´s money. Ta bort alla syltburkar.